FETÖ tarafından TSK'daki subaylara kurulan Balyoz kumpas davasında yargılanırken Mamak cezaevinde hayatını kaybeden Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp'in ailesinin açtığı maddi ve manevi tazminat davasında yeni bir gelişme yaşandı.

KUMPAS MAĞDURUYDU, CEZAEVİNDE YAŞAMINI YİTİRDİ

Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp, cezaevinde beyin kanaması geçirerek hayatını kaybetmesi sonrası Bolyoz kumpas davasından beraat etmişti. Beraat sonrası Özenalp’in ailesi Ankara Sincan Batı Adliyesi 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bir maddi ve manevi tazminat davası açtı. Dava sonucunda mahkeme aileye 2 bin 601 lira 36 kuruş maddi tazminat, eşi Sema Özenalp için 300 bin, çocukları Batu ve Duru için de ayrı ayrı 150 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

‘VASİYETİ YOK DEDİLER, DAVAYI DÜŞÜRDÜLER’

Bu kararı aile ve Maliye temyiz etti. Temyiz davası Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nde görüldü. Davanın savcısının, “yerel mahkemenin kararı onansın” görüşüne rağmen Yargıtay 12. Ceza Dairesi ‘Kendisi dava açmadı ve ailesine de vasiyette bulunmadı’ gerekçesiyle tazminat ödenmemesini istedi.

 Cenaze töreninde çocukları ve ailesinin gözyaşlarıyla vatandaşların hafızalarına kazınan Özenalp hakkında verilen bu karar aileyi bir kez daha yıktı. Odatv’den Müyesser Yıldız’ın haberine göre, Yargıtay’ın kararından sonra dava Sincan Batı Adliyesi 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başladı.

KUMPAS MAĞDURUNA TAZMİNAT YOK, ERDOĞAN 1 MİLYON 18 BİN LİRA TAZMİNAT VAR

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, daha önce de söz konusu iddiaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a toplam 5 kez tazminat ödemeye mahkum edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 150 bin lira, Mustafa Erdoğan'a 20 bin lira, Ziya İlgen'e de 20 bin lira olmak üzere toplam 190 bin lira manevi tazminatın haksız fiil tarihi olan 19 Aralık 2017 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte davalı Kılıçdaroğlu'ndan alınarak davacılara verilmesine karar verdi. Toplam tazminat 1 milyon 18 bin lira oldu.

MAĞDURUN AİLESİ: ‘BİRİ 5 DİĞERİ 12 YAŞINDA İKİ ÇOCUĞUM VAR’

Özenalp’in ailesi ve arkadaşlarının yanı sıra üniversite öğrencilerinin de bulunduğu mahkeme salonunda rahmetli Albay’ın eşi Sema Özenalp, “Çocuklarım adına buradayım. Biri 5, diğeri 12 yaşındayken 3 yıl boyunca babalarını cezaevinde görebildi. Maalesef babaları gözlerinin önünde vefat etti, bu vefatı izlemek durumunda kaldılar. Bunun geri dönüşü asla olmayacak ve ömür boyu yaşayacaklar. Bu yaşananların bizler için ‘eziyet’ olmadığı yönünde karar verilmesine üzüldüm. Çocuklarımın bundan sonraki hayatının biraz kolaylaşması için kararınızda direnmenizi istiyorum” ifadelerini kullandı.

“LÜTFEN KARARINIZDA DİRENİN”

Sema Özenalp’ten sonra söz alan Avukatı Şule Nazlıoğlu Erol, Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz kararını bozmasının ardından davanın İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görüldüğünü ve beraatle sonuçlandığını hatırlattıktan sonra mirasçıların bu mahkemeye başvurduğunu, mahkemenin de merhum Özenalp için ayrıca, “Tutuklulukta geçirilen süreler yönünden ve önceki mahkumiyet kararının kısmen infaz edilmesi nedeniyle uğranılan maddi ve manevi zararlarla ilgili olarak tazminat davası açma haklarının bulunduğu” şeklinde bir karar aldığını vurguladı. Av. Nazlıoğlu şöyle devam etti:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ