Binali Yıldırım'ın AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmasının ardından istifa ettiği TBMM Başkanlığı için AKP'nin yeni adayı belli oldu. TBMM Başkanvekili ve AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, Meclis Başkanlığı için adaylık başvurusunda bulundu.

TBMM Başkan adaylığı için CHP, Grup Başkanvekili Engin Altay'ı, İYİ Parti ise Gaziantep Milletvekili Hüseyin Filiz'in ismini açıklarken, MHP aday göstermeyecek.

ŞENTOP: ‘BAHÇELİ'NİN BEKA SORUNU VAR’

Adayların açıklanmasının ardından MHP'nin destekleyeceği AKP'li Şentop'un, geçmişte Bahçeli ve MHP'ye yönelik ağır ifadeleri akıllara geldi. AKP'li Mustafa Şentop, 21 Nisan 2015'te yaptığı konuşmada MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye de ağır sözlerle yüklenmişti. Çözüm sürecinin sonunda Bahçeli'nin gideceğini iddia eden Şentop, şu ifadeleri kullanmıştı:

‘BİR BEKA SORUNU VAR AMA BU BAHÇELİ’NİN BEKA SORUNU’

"Tek ümitleri, terör hadisesi artarsa, çözüm süreci başarısız olursa, MHP'ye oy bakımından bir kazanç getirir mi diye. Bunun hesabını yapıyorlar. Onun için bağırıp duruyorlar, 'devletin bekası sorunu' diye. Bu devletin bekası sorunu var da bu bizim bildiğimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bekası sorunu değil. Devlet Bahçeli'nin bekası sorunu var. Çözüm süreci başarılı olursa, Devlet Bahçeli kaybedecek, bırakıp gidecek" eleştirisinde bulunmuştu.

MHP’DEN AKP’YE TEPKİ

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Şentop'un, bu sözlerine 22 Nisan'da yaptığı yazılı açıklamayla şu yanıtı vermişti:

‘AKP TERÖRLE SARMAŞ DOLAŞ’

"Çözüm adı altında kaos peşinde koşan iktidar partisi, teröre kollarını açmış ve terörle sarmaş dolaş bir şekilde Türkiye'yi çökertmek amacıyla el birliği yapmışlardır. Bunu AKP'nin adaylarının profilinden de anlamak güç değildir. AKP'nin bazı adayları HDP'li adayları bile solda sıfır bırakacak düzeydedir."

MHP'nin kandan, karışıklıktan ve kavgadan beslenen ve bunların artmasını isteyen bir çarpık anlayışa hiçbir zaman sahip olmadığını belirten Büyükataman, iftira atanların maşeri vicdanda mahkûm olacağını ifade etmişti.

ŞİMDİ BAHÇELİ ŞENTOP’U DESTEKLEYECEK

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 30 Ocak'ta yaptığı açıklamada, "Adalet ve Kalkınma Partisi kimi Meclis Başkanı adayı olarak takdim ederse, MHP o adaya Meclis'te destek verecektir. Bunun A'sı B'si, kişisi ötesi yoktur. MHP, Cumhur İttifakı'nın dışında hukuki zeminde de bunun bir hak olduğunu görüyor ve aday çıkarmadan kesin desteğini sunacaktır" ifadesini kullandı.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ