CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Bor Şeker Fabrikası’nın satılmayan arazisinin üzerine havuzlu villa yapılmasını ‘pişkinlik, gasp ve talan’ olarak değerlendirdi. Ağbaba, “Yeni Türkiye bu, ülkeyi çiftlikleri gibi görüyor, çiftlik gibi yönetiyorlar” dedi.

2018 yılında yapılan özelleştirme ihalesinde Doğuş Çay’a satılan ancak Doğuş Çay’ın, fabrikayı devralmayarak DSL İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi’ne devrettiği Bor Şeker Fabrikası arazilerinin içinde yer alan sendika binası ve lojmanlarının yıkılarak villa yapıldığı ortaya çıktı. Ağbaba, hem Bor Şeker Fabrikası’ndaki son gelişmeler hem de diğer fabrikalarda özelleştirme sonrası olup bitenlerin araştırılması için Meclis önergesi vereceklerini kaydetti. CHP’li Ağbaba şöyle devam etti:

‘YERLİ VE MİLLİ FABRİKALARIMIZI SATTILAR’

“Çok uzağa gitmeye, çok araştırmaya gerek yok. AKP’yi anlamak için sadece şeker fabrikalarının satışına bakmak yeterli. AKP demek rant demek, talan demek, kamu mallarını peşkeş çekmek demektir. 25 milletvekili arkadaşımızla TÜRKŞEKER’e ait fabrikaları teker teker dolaşıp özelleştirmenin vatana ihanet olacağını haykırdık. Günlerce ‘Şeker vatandır vatan satılmaz’ dedik. Ancak yerli ve milli edebiyatı yapan AKP, Türkiye’nin en yerli ve milli fabrikalarının satışından geri adım atmadı.”

‘HÜLLE YOLUYLA SATIŞ’


“Örneğin Bor Şeker Fabrikası’nı satın alan firma fabrikayı devralmamak için elinden geleni yaptı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ihaleyi iptal etmek yerine firmaya ek süre verdi. Satın alan firma İhale şartnamesine aykırı bir şekilde fabrikayı başka bir firmaya devretti. Devir işlemi, hukuken mümkün olmasa da ÖİB bu devri de kabul ederek, halkın mallarının hülle yoluyla satışına göz yumdu.”

‘ÜZERİNDE VİLLA OLAN ARAZİYİ KİME NASIL SATACAKSINIZ?’

“Satışı tartışmalı olan Bor Şeker Fabrikası’nın bu kez de satışa konu olmayan 625 bin metrekarelik arazisiyle ilgili yeni bir skandal patlak verdi. DSL İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi’nin devlete ait araziler üzerinde bulunan sendika binasını yıkarak kendilerine havuzlu villa yaptırdıkları ortaya çıktı. Üzerinde villa olan araziyi kime nasıl satacaksınız? Adrese teslim ihale yapıp bir kez daha Türkiye’ye kendinizi rezil edeceksiniz.

‘ÇİRKİNLİK DİZ BOYU, TUZ KOKMUŞ’

“Firma sahibi Dişli ailesinin Cumhurbaşkanı (Tayyip) Erdoğan’ın ismini kullanarak rahatça devlet arazilerine villa yapması pişkinliğin, talanın, gaspın ta kendisidir. Yeni Türkiye bu, ülkeyi çiftlikleri gibi görüyorlar, yönetiyorlar. Erdoğan’ın ismi söylenince devlet malları talan edilebiliyor. Yağmalanabiliyor. Çirkinlik dizboyu. Tuz kokmuş.”

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ