Kardeşi Yüzbaşı Ali Alkan’ın cenazesinde gösterdiği tepkiyle gündeme gelen ve TSK’den ihraç edilen Yarbay Mehmet Alkan’ın yargılandığı FETÖ davasına başlandı. Mahkeme heyeti, ihraç kararında imzaları bulunan Jandarma Kurmay Albay Güven Şağban ve Jandarma Kurmay Albay Aziz Yılmaz ile gizli tanık “Abdullah”ın mahkemede dinlenmesine karar verdi.

672 Sayılı KHK ile meslekten ihraç edilen Yarbay Mehmet Alkan, Ankara 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hakim karşısına çıktı. Alkan, duruşmaya avukatları ve yakınları ile katıldı.

ALKAN: ‘HİÇBİR KANIT YOK, NASIL ÖRGÜT ÜYESİ OLUYORUM’

İddianamede “FETÖ/PDY üyeliği” ile suçlandığını belirten Alkan, iddiaları reddetti. İddianamede maddi delil bulunmadığını belirten Alkan, “Ne bu örgütün okullarında okuduğuma dair bir kanıt, ne hesap hareketlerimden bu örgüte yardım ettiğim yönünde bir delil ne de örgüt üyeleriyle bir organik ilişkim yok. Sadece devre arkadaşım olan ‘Abdullah’ kod adlı gizli tanığın beyanı var” dedi.

Alkan, iddianamede örgütün gizli haberleşme programı “ByLock” kullanıcısı olmadığının yer aldığını ancak, daha sonra kendisine ait olmayan bir telefon numarasının dosyaya sokularak, “ByLock” kullanıcısı olduğu algısı yaratılmaya çalışıldığını söyledi. İddianamenin zorlama ile hazırlandığını, bunun en büyük kanıtının ise geçmişe dönük arama kayıtlarına (HTS) dayandırılması olduğunu ifade eden Alkan, şunları söyledi:

‘BİRİYLE KONUŞMAK SUÇ MU’

“295 arama kaydı dosyaya girmiş. Bu kişilerden 222’si zaten asker, neymiş, konuştuğum kişiler hakkında FETÖ soruşturması yapılmış. Biriyle konuşmak neden suç oluyor? Görev gereği bir sürü insanla konuşmuşumdur. Bu insanların alnında mı yazıyor örgüt üyesi oldukları? Siz 10 yıl önce kiminle neden konuştuğunuzu hatırlıyor musunuz?

‘TATLICI İLE YAPTIĞIM KONUŞMA BİLE DOSYAYA GİRMİŞ’

“ Bazıları ile Ankara Hukuk Fakültesi’nde yüksek lisans yaptığım sırada konuşmuşum. Bunlar orada hocalık yapmış. Tabii ki derslerle ilgili onlarla konuşacağım. Kardeşim şehit olduğunda bana birçok kişi mesaj atmış ya da aramış. Bu kişilerin çoğunu tanımıyorum ama konuşmuşum. Van’da görev yaparken höşmerim tatlısı aldığım tatlıcı ile yaptığım konuşma bile dosyaya girmiş.”

ALKAN: ‘HAKLI OLMANIN RAHATLIĞINI YAŞIYORUM’

Mehmet Alkan, HTS incelemesi yapılan telefon hattını, 2006 yılından 2013 yılına kadar kullandığını, 2013 yılından sonra hattı alan kişinin yaptığı konuşmaların da dosyada bulunduğunu belirterek, “Burada olmaktan büyük üzüntü duyuyorum. Ancak kendi adıma değil. Haksızlığa uğrayan insanlar adına üzüntü duyuyorum. Yoksa ben haklı olduğumu biliyorum ve bunun rahatlığını taşıyorum. Bir insanı hiç yoktan terörist olarak damgalamak adil değil. Ben davanın sanığı değil mağduruyum” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ