YSK, İstanbul’da sandık kurullarını yasaya aykırı oluşturdukları gerekçesiyle haklarında suç duyurusunda bulunduğu isimler arasında yer alan Şişli 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanı, hâkim Ahmet Vedat Güneş, sürekli hedef gösterilmeleri karşısında isyan etti.

YSK’ye bir yazı gönderen Güneş, İstanbul seçimleri sonrasında, “hırsız, çeteci, suiistimalci” gibi ifadelerle suçlandıklarına dikkat çekti. YSK, hâkim Güneş’in talebini, “görev değişikliği hususunda bu aşamada yapılacak bir işlem olmadığı” gerekçesiyle reddetti.

HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILDI

AKP’nin İstanbul’da, “devletin tüm olanaklarını seferber ederek” seçimleri iptal ettirmesinin ardından, sandık kurullarının usulsüz oluşturulduğu gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan isimlerden Şişli İlçe Seçim Müdürü Hatice Çelebi ile Şişli 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanı hâkim Ahmet Vedat Güneş, İstanbul’da seçimde kendilerinin yerine başka personel görevlendirilmesi talebiyle yazdığı yazıda, şunları kaydetti:

‘AYNI ZARFTA 4 OYDAN 3Ü GEÇERLİ BİRİ NASIL GEÇERSİZ OLUR’


“İİlçe Seçim Kurulumuz, bir bütün halde, tam bir tarafsızlıkla görev yapmış, en ufak bir suiistimale yol açmamak için azami dikkat göstermiştir. Nitekim aynı seçimde 4 seçim türünde oy kullanılmış, yine kurulun yaptığı 3 seçim türünde hiçbir suiistimalden bahsedilmediği halde, sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi türünden suiistimal yapıldığını iddia etmek, en azından bilgi noksanlığından veya kötü niyetten kaynaklandığı açıktır. Daha önceki seçimlerde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde uygulanan usulden farklı bir usul uygulanmamıştır.”

‘İŞ ÇIĞIRINDAN ÇIKTI’


“Buna rağmen seçim görevlileri hakkında siyasetin her cephesinden “hırsız, suiistimalci, çeteci” gibi ifadelerle saldırıların yapılması insan ve merhametle izah edilebilir değildir. İlçe seçim kurulu hâkimleri hakkında HSK tarafından soruşturma sürdürüldüğü öğrenilmiştir. Bunun yanında ilçe seçim kurulu müdürleri hakkında örgütlü suçlar savcılığınca soruşturma başlatılmıştır. Bunun anlaşılması mümkün değildir. İş o kadar çığırından çıkmıştır ki, bütün seçim müdürlerinin örgütlü olarak suiistimalde bulunduğu dahi düşünülebilmektedir.”

‘MADEM BU KADAR SUÇ İŞLEMİŞSEK NİYE TEKRAR SEÇTİNİZ’

“Seçimin yenilenmesine karar verilmesine rağmen bütün siyasi camia tarafından “hırsız, suiistimalci, çeteci” olarak nitelendirilen personelle yeniden seçim yapılmaya çalışılmaktadır. Madem bu kadar suçu işlemişsek, zan altındaki personelle seçime gidilmesi akıl kârı değildir. Bu kadar kötü sıfatlarla töhmet altına sokulan İlçe Seçim Kurulu Hâkimi ve personelinin görevden alınarak, yerlerine iyi niyetli, namuslu, dürüst hâkim ve personelin atanarak, seçim yaptırılması ülke menfaati gereğidir. “ diyerek tepki gösterdi.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ