Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) itirazını haklı bularak İstanbul'da seçimlerin 23 Haziran'da yenilenmesine karar verdi. YSK, kararına gerekçe olarak bazı sandık kurullarının, ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulmasını ve bunun da seçim sonucunu etkilemesini gösterdi. Kurul bu kararı, 4'e karşı 7 oyla aldı. 4 üye arasında YSK Başkanı Sadi Güven de var.

YSK, Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) İstanbul'un Maltepe ve Büyükçekmece ilçelerinde seçimlerin iptal edilmesine yönelik itirazını ise reddetti.

İMAMOĞLU'NUN MAZBATASI İPTAL EDİLECEK
AKP'nin olağanüstü başvurusunu karara bağlayan YSK'nin, seçimi iptal etmesi nedeniyle, 31 Mart'ta Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun başkanlık mazbatası iptal edilecek ve yeni bir isim geçici belediye başkanı olarak görevlendirilecek.

Seçimin iptali ile yeni seçim süreci de başlamış olacak. YSK'nin daha önce, olağan itirazlar üzerine iptal kararı aldığı Artvin'in Yusufeli, Denizli'nin Honaz ve Kırıkkale'nin Keskin ilçelerinde seçimler 2 Haziran'da yenilenecek.

YENİ SEÇİM 23 HAZİRAN’DA
İstanbul seçimleri, olağanüstü başvuru sonucu iptal edildiği için bu tarihte seçimin yapılması zorunluluğu bulunmuyor. Yasa gereği 2 ay içinde seçim yapılması mümkün olduğu için YSK yeni bir tarih belirledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi 23 Haziran'da yenilenecek.

AYNI ADAY VE LİSTELERLE Mİ GİDİLECEK?
YSK'nin yenilenen seçimlere ilişkin kararı uyarınca, 31 Mart'taki seçime katılan partilerin adayları yarışacak. Ancak ölüm, istifa gibi nedenlerle herhangi bir adayın seçime katılamaması halinde, seçim kurullarının belirleyeceği tarihe kadar yeni aday ismi bildirebilecek. YSK kararı uyarınca, seçmen listeleri yenilenmeyecek. 31 Mart'ta yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri aynen kullanılacak.

CHP: ‘TÜM SEÇENEKLER MASADA’
CHP'den üst düzey bir kaynak, BBC Türkçe'nin, "Boykot kararı alınabilir mi?" sorusuna, "Tüm seçenekler masada, her olasılığı tartışıyoruz. Ama bu akşam burada MYK bir karar almayacak. Yarın Parti Meclisi ve milletvekilleri ile yapılacak toplantıda, bütün seçenekler görüşülecek ve karar oradan çıkacak. Boykot diyen de var, farklı bir kampanya yapıp seçime girelim diyen de var. Ama nihai karar bugünkü toplantıda alınacak" bilgisini verdi.

Kaynak: BBC Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ