TOBB’a verilen gümrük kapılarının işletilmesi işinden bakanlığa düşen kantar payı gelirlerinin şirket hesabında tutulduğu ortaya çıktı. Sayıştay, bu hesaptan yapılan bakanlık harcamalarında Kamu İhale Kanunu hükümlerine uyulmadığını da tespit etti.

HESAPLAR KEYFİ

Ticaret Bakanlığı’nın TOBB’un iştiraki olan Gümrük ve Turizm İşletmeleri’ne verdiği ‘Yap-İşlet-Devret modeli ile gümrük kapılarının yaptırılması ve modernize edilmesi’ işinden bakanlığa düşen payın bulunduğu hesapta keyfilik tespit edildi.

Sayıştay’ın kapatılan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yerine kurulan Ticaret Bakanlığı’nın 2018 yılı hesaplarına ilişkin denetim raporunda, imzalanan sözleşmelere göre şirketin bakanlığa her yıl kantar ücretinin yüzde 25’ini vermesi gerektiği belirtildi.

KAMU KAYNAĞININ ÖZEL BANKA HESABINDA NE İŞİ VAR
Denetim raporunda “Kantar ücreti veya diğer gelirlerden bakanlık adına ayrılan paylardan yapılacak harcamalara ilişkin yetki bakanlıkta olmasına rağmen, paylar şirket adına açılmış bulunan bir banka hesabında tutulmaktadır” tespiti yer aldı. Bakanlığa ait bir kamu kaynağının özel bir şirkete ait banka hesaplarında tutulmasının kamu maliyesinin temel ilkelerine aykırı olduğuna vurgu yapılan raporda, şunlar kaydedildi:

‘ÖZEL ŞİRKET YAPTIĞI HER İŞTEN SORUMLUDUR’

“Ayrıca bakanlık tarafından talep edilen işlerin temin işlemlerinin kamu harcama mevzuatına uyulmadan, özel bir şirket tarafından gerçekleştirilmesi ve protokolle şirketin bu işlemlerden sorumlu tutulamayacağının belirtilmesi, şeffaf, saydam ve hesap verebilir bir kamu yönetimi anlayışıyla bağdaşmamaktadır.”

DENETİMSİZ HARCAMA

Bakanlık payı hesabında toplam 69 milyon 549 bin TL’nin olduğu ve 29 milyon 624 bin TL’sinin de Kamu İhale Kanunu hükümlerine ve denetime tabi olmadan “organizasyon, temizlik hizmeti, araç satın alımı, araç kiralama” için kullanılmasının onaylandığı da belirlendi.

KAYIT DIŞI 78 ARAÇ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ