Genel
16 Temmuz 2019 ( 1319 görüntülenme )

Sayıştay Noktayı Koydu: 'O PARAYI GERİ ALIN'

Sayıştay, aralarında İmam Hatipliler Derneği'nin de bulunduğu bazı dernekler ve kulüplere il özel idarelerinden yapılan nakdi yardımların kamu zararına neden olduğunu tespit ederken, zararın sorumlulardan tazmin edilmesi kararlaştırıldı.

KAMU ZARARI OLUŞTU


Sayıştay, aralarında iktidara yakın olan derneklerin de olduğu bazı dernek ve kulüplere il özel idarelerinin bütçelerinden yapılan yardımlar için, “Kamu zararı oluştu, sorumlularından tazmin edilsin” dedi.

YASAYA AYKIRI PARA AKTARIMI, PARAYI TAHSİL EDİN

 Sayıştay denetçileri, belediyelerden sonra il özel idarelerinin bütçelerinden de bazı dernek ve kulüplere yasaya aykırı olarak para aktarıldığı tespit edildi. Bu tespitler üzerine Sayıştay dairelerinde yapılan hesap yargılamalarında, aralarında İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Eğitim ve Kültür Derneği’nin de bulunduğu bazı dernekler ile spor kulüplerine imzalanan protokoller dayanak oluşturularak kaynak aktarılmasının yasaya aykırı olduğuna kararı verildi. Kaynak aktarma sonucu oluşan zararın da sorumlularından tahsili istendi. 

Temyiz Kurulu, dört ayrı kaynak aktarma olayına ilişkin olarak dairelerin aldığı yasaya aykırılık kararını görüştü ve dairelerin kararını oy çokluğu ile onadı.


ZARARI TAHSİL EDİN,YAPILAN KANUNA AYKIRI

Ayrıca belediyeler, özel idareler ve bağlı kuruluşları ve bunların üyesi oldukları birlikler ile ortağı oldukları Sayıştay denetimine tabi şirketlerin bütçelerine ödenek koyarak yardım yapabileceğine ilişkin uygulamanın 2012 yılında kaldırıldığı vurgulandı. Temyiz Kurulu kararında, “Bu nedenle, il özel idarelerince dernek, vakıf gibi kuruluşlara aynî veya nakdî yardım sağlanması mümkün değildir” denildi.

Sayıştay Temyiz Kurulu, sorumlulardan oluşan kamu zararının tazmin edilmesini de kararlaştırdı.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ