Politika
03 Haziran 2019 ( 3156 görüntülenme )

ŞEHİDİMİZ VAR!..

tunceli'nin Ovacık ilçesinde güvenlik güçleri ile terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada 1 asker şehit oldu, 1 asker yaralandı.

 Şimdi Yıl 2019, 29 Mayıs…

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Pençe Harekatı'nın tamamlanmasıyla amacımız, ülkemize bu bölgeden mevcut terör tehdidinin tamamen ortadan kaldırılmasıdır" dedi.
Akar, Irak'ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde yürütülen Pençe Harekatı'na ilişkin, "Pençe Harekatı'nın tamamlanmasıyla amacımız, ülkemize bu bölgeden mevcut terör tehdidinin tamamen ortadan kaldırılmasıdır" ifadelerini kullandı.

Hulusi Akar bir dönemin Genelkurmay Başkanı idi, şimdi Savunma Bakanı oldu ‘Irak kuzeyi yani Barzani bölgesinden gelen terör tehdidini ortadan kaldıracağız’ dedi ama söyledikleri doğru değildi…

Neden?

Akar’ın ‘tehdidin olduğu bu bölge’ dediği yer Irak kuzeyi, Hakkari güneyi Şemdinli hudut hattı...Bu bölge Barzani bölgesi. Mesud Barzani’nin babası Molla Mustafa Barzani’nin Irak merkezi hükümetine karşı isyan çıkardığı ve yıllarca direndiği bölge burası.

Bu bölgede arazinin kilit noktası Hakurk’tur. Hakuk Türkiye-İran ve Irak sınırlarının birleştiği üçlü sınırdadır. Dolayısıyla bu bölgede tehdit oluşturan teröristlerin ehem İran’a kaçma hem Güneye hem de tespih tanesi gibi dizilmiş Basyan, Avaşin, Zap barınma terör bölgelerine çekilme avantajları bulunmaktadır.Sadece askeri harekat mantığıyla hareket etseniz dahi, teröristlerin geri çekilme istikametlerinin yeteri kadar kuvvetle çevrilmesi gerekliliği ortaya çıkar. Bu da bir komando tugayı ile yapılabilecek bir iş değildir. Düşününüz, Zap Çukurca’nın güneyinde, Avaşin Dağlıca’nın batısında, Basyan Aktitin güney batısında bulunduğundan her bir terör bölgesi için ayrı ayrı kuvvet tahsisi gerektirir. 
 
Diyelim ki yeterli kuvvet ayırdınız ve bu bölgeleri tuttunuz, buralardaki teröristler bilinen taktikleri gereği küçük unsurlarla oyalama çatışmasına girecek ve zayiat verdirebilmek için her yeri mayınlayacaktır. Bu arada asıl unsurlarıyla da güneye çekilecektir. Daha önce yapılmış olan sınır ötesi harekatlarda bu durumlar yaşanmıştır. Hakurk güneyi demek Barzani demektir.

Yani?

Yani teröristler Barzani’nin kanatları altına girecektir.
1925 yılında Şeyh Sait isyanı sonrasında infaz edilen babası Seyit Abdulkadir’in intikamını almak maksadıyla Şemdinli hudut taburuna saldırıp subaylarımızı katleden Şeyh Abdullah da saldırı sonrası Barzani bölgesine kaçmış ve o tarihler de dahi bu isyancılar Barzani’den alınamamıştır.

Yani?

Yani PKK terör örgütü demek aynı zamanda Barzani demektir, Barzani’ye karşı harekat, Barzani’ye harekat yapılmadan bu bölgeden teröristlerin temizlenebilmesi hayaldir. Şu anda Barzani de ABD koruması altında alda olduğundan ABD’ye karşı çıkmadan mevcut bu müttefiklik ilişkisi içinde bu harekatı yapabilmeniz siyasi bir duruş ister.

Peki siyasi iktidar da bu duruş var mı?

3 Kasım 2002’de Adalet ve Kalkınma Partisi iktidar olduğunda, bizim bildiğimiz terör örgütünden pek fazla kalan yoktu. Yaklşık üç bin kadar oldukları değerlendirilen bu teröristlerin arta kalanı işte bugün Milli Savunma Bakanı Akar’ın söyledi bu bölgede sıkışmışlardı; Hakurk alanı.

Örgüt başı yakalanmış, yapılan yargılamada örgütün tüm sırları deşifre olmuştu.Geriye son bir harekat yapmak kalmıştı ve terör bitecekti. Ama olmadı…
Çünkü 2008 Şubat ayında Zap bölgesine yapılan bir kısa süreli harekatı saymaz iseniz 2002’den 2019’a kadar teröristlerin kapana girdiği bu bölgeye hiç sınır ötesi harekat yapılmadı.

Neden yapılmadı?
Çünkü Hulusi Akar’ın bakanı olduğu bu siyasi iktidar izin vermedi.
Teröristler 2007’de Dağlıca Piyade taburuna saldırdı, 12 askerimiz şehit etti, 8 askerimizi de kaçırdı, hal böyle iken bile bu siyaset ordumuzun kaçırılan askerlerimizin peşine düşmesine izin vermedi. Buna karşılık ne yaptılar. Dönemin Başbakanı Erdoğan ‘Ben 5 Kasım’da ABD’ye gideceğim, durumu Başkan Buş’a anlatacağım diyerek işi geçiştirdi.

Gitti görüştü ne oldu?

Geri geldi ve bu kez ‘ABD anlık istihbarat verecek ve bizde bu bölgeleri bombalayıp bu işi bitireceğiz’ dedi. İşte 2007’de 2019’a geçen 12 yıldır Akar’ın tehdit var dediği ve şu an Pençe harekatıyla operasyon yapılan bu bölge Türk savaş uçakları tarafından bombalanıyor.12 yıldır bombalanıyor ama hala bu bölgede terörist var.

Niye?

Çünkü ABD sonuç alıcı istihbaratı hiçbir zaman vermedi. Öte yanda bu bölge dağlık zor arazi, mağaralar var. Kaldı ki 1930’lu yıllarda Molla Mustafa Barzani bile bu bölgede ünlü İngiliz Kraliyet Savaş uçaklarına karşı yıllarca direnebilmişti.
Bunlar Bakan Akar’ın ‘bu bölgede terör tehdidini yok edeceğiz’ söyleminin ne denli afaki olduğunu işaret eden küçük küçük olaylar.

Gelelim işin özüne…

Terörle mücadele, Hakurk gibi bir alanda teröristleri yok etmek demek değildir. Terörle mücadele bir bütündür, teröristler mücadele bu bütününün sadece küçük bir parçasıdır.
Siz herşeyden önce ‘ben terörle mücadele ediyorum, terörü bitireceğim’ gibisinden bir iddiayla ortaya çıkıyorsanız, her şeyden önce bu terör örgütünü dünya kamuoyu önünde yargılamanız gerekir. 

Peki PKK terör örgütü hakkında açılmış bir dava var mı?
Yok.
Peki bu yargılananlar nedir derseniz, onlar bireysel suçlarından dolayı yargılanıyor, örgüt yargılanmıyor.

PKK terör örgütünü yargılamak ne demek?

Açarsınız bir çatı dava, bu örgütünün ne kadar ayağı varsa koyarsınız içine, medya ayağı, siyasi ayağı, finans ayağı, iç ve dış cepheleri, hepsini birden külliyen yargıgarsınız. 

Ne çıkar bu yargılamadan?

Örgütün tüm para kaynaklarına el koyarsınız, tüm şirketlerine el koyarsınız. Elinizde kesin mahkeme kararı olduğundan, bu kararı Avrupa’ya gönderir, bu örgütün İsviçre’deki kara parasına ın dondurulmasını isterseniz, bu size uluslararası alanda örgüte karşı güç kazandırır, örgütü de zayıflatır.

Var mı şimdi böyle bir karar yok?

Öyleyse örgütün yurt dışındaki milyarlarca dolar kara parasına nasıl el koyacaksınız?
HDP terör örgütünün siyasi ayağı diyorsunuz. 

Peki HDP’yi örgüt olarak yargılandınız mı?
Yok.
Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak diyorsunuz, öğütün elebaşları hakkında başlarına da ödül koyarak arama bültenleri çıkarıyorsunuz.

Peki 74 askerimizin katili Osman Öcalan hakkında var mı arama bülteni?
Yok.

Peki bu nasıl terörle mücadele diye sormazlar mı adama?

Yani?
Yani diyeceğim o ki ‘Bakan Akar Pençe harekatı nedeniyle ‘terörü bitireceğiz’ demiş ama doğru söylememiş. 

Böyle terörle mücadele olmaz, böyle terör de bitirilemez!..

Peki şimdi tüm bunların tam da İstanbul seçimi var iken anlamı ne?

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ