Politika
01 Mayıs 2021 ( 3924 görüntülenme )

Sayılar Şaştı 'Taksim'

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim Meydanı ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Sendikalar bu yıl da pandemi kısıtlamaları nedeniyle çok kısıtlı sayıda üyesiyle meydana alındı. 1 Mayıs'ın simge alanı Taksim Meydanı'nda bu yıl da işçiden çok polis ve park edilmiş araçlar vardı.

İŞÇİDEN ÇOK POLİS
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, geçen sene olduğu gibi bu yıl da Covid-19 salgınının gölgesinde yaşanıyor. Salgın önlemleri gerekçe gösterilerek alanlarda 1 Mayıs kutlamaları yasaklandı. 1 Mayıs nedeniyle Taksim Meydanı ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Taksim Meydanı’nda bulunan Cumhuriyet Anıtı ile Gezi Parkı günler öncesinden polis barikatlarıyla çevrelendi ve anıtın bulunduğu alan yaya trafiğine kapatıldı. Yüzlerce çevik kuvvet polisi meydan ve bağlı yolların çıkışında konuşlandırıldı.

SENDİKA MEYDANDA
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), sınırlı sayıdaki üyeleriyle Taksim Meydanı'na yürüdü, DİSK üyeleri, 1 Mayıs çelenegini Taksim Cumhuriyet Anıtı’na bıraktı. Sendikalar çok kısıtlı sayıda üyesiyle Taksim Meydanı’na alındı. DİSK, Türkiş, Hak-İş Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koydu. “İşte 1 Mayıs alanlardayız”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “1 Mayıs da 1 Mayıs alanındayız” sloganları atan DİSK grubu marşlar okudu.

DİSK: ‘TAKSİM’DE BAYRAM HAKKIMIZDIR’
DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu meydanda yaptığı basın açıklamasında, “Bütün işçilerin emekçilerin bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üretenlerin 1 Mays’ı başta Taksim Meydanı olmak üzere her yerde kutlaması haktır. Buna tahammülsüzlük kabul edilemez. Sabahtan bu yana 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen onlarca arkadaşımızın gözaltına alınmasını kınıyoruz ve hepsinin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

1 MAYIS MEYDANI DEĞİL OTOPARK
1 Mayıs’ın simge meydanı Taksim’in otoparka dönüştüğü gözlendi. Servis edilen fotoğrafta büyük çoğunluğu polise ait 223 araç, yüzlerce polis ve sadece 53 sendikacı vardı. Özellikle Taksim, Beşiktaş ve Şişli çevresinde sokağa çıkıp 1 Mayıs’ı kutlamak isteyenler salgın önlemleri gerekçesiyle gözaltına alındı. Polisin sert müdahalesi tepki çekti.

SES VERME EYLEMİ
İşçiler pandemi kısıtlamalarına rağmen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nı gün boyu bulundukları yerlerde kutluyor. Akşam 21.00'de ‘ses verme' eylemi gerçekleştirilecek.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ