Güvenlik
08 Aralık 2016 ( 5582 görüntülenme )

SARRAF Davasında FLAŞ Gelişme! TRUMP DEVREDE!

ABD oynuyor...

TRUMP'DAN BHARARA'YA DEVAM

ABD'nin 45. başkanı seçilen ve 20 Ocak'ta göreve başlayacak olan Donald Trump, ABD'de işadamı Rıza Sarraf'ın dosyasının başında bulunan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara ile görüştü.

Trump, başarılarından ötürü tebrik ettiği Bharara'dan görevine aynı şekilde devam etmesini istedi.

 ABD'nin yeni başkanı seçilen Donald Trump'ın 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının kilit ismi Rıza Sarraf'ın ABD'de ‘dolandırıcılık, kara para aklama ve İran'a yönelik yaptırımlarını delmek'ten yargılandığı davanın savcısı Preet Bharara ile bir görüştüğü öğrenildi.

Reuters'in haberine göre Trump'ın New York'un en ünlü savcısı Bharara ile kamu yolsuzluğu ve Wall Street'deki dolandırıcılık suçlarıyla ilgili devam eden bazı davalarla ilgili olarak New York'daki Trump Tower'da buluştuğu belirtildi.

'GÖREVE DEVAM ETMEMİ İSTEDİ'

Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Bharara, Trump'ın kendisini şimdiye kadarki başarılarından ötürü kutladığını ve aynı özveri ile görevine devam etmesini rica ettiğini söyledi.

Savcı Bharara, Trump'ın bu teklifine olumlu yanıt verdiğini de belirtti. Geçen hafta New York Post gazetesinde çıkan bir haberde Trump'ın ABD'nin tanınmış ceza avukatı Marc L. Mukasey'i Bharara'nın yerine atamak istediğine dair bir iddia yer almıştı.

BAŞARILARIYLA TRUMP'IN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Göreve 2009 yılında Demokrat başkan Barack Obama tarafından getirilen Preet Bharara'nın görev süresi içinde pek çok suçun açığa çıkarılması ve cezalandırılması konusunda üstün bir performans göstermesi nedeniyle Trump'ın dikkatini çektiği düşünülüyor.

ÖNEMLİ SİYASİ İSİMLERİ YARGI ÖNÜNE ÇIKARMIŞTI

Bharara'nın aralarında siyasi yolsuzluk suçlamalarının da bulunduğu pek çok davada başarılı sonuçlar elde etmesi başsavcının Cumhuriyetçi kanat içinde de popülerleşmesine neden oldu. Bharara'nın yargı önüne taşıdığı isimler arasında eski Kongre sözcüsü Sheldon Silver ve eski Demokrat Senato üyesi Dean Skelos bulunuyor.

 Bharara, seçimlerden önce kendisine "Yeni başkan eğer Cumhuriyetçi olursa onunla da aynı şevkle çalışır mısınız?" sorusuna "Ben mesleğimi seviyorum, hangi başkan göreve gelirse gelsin onunla çalışmaktan gurur duyarım. Ofiste çok iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyorum" cevabını vermişti.

SARRAF'IN DAVASI 11 AY SONRAYA ERTELENDİ

Sputik'ye yer alan haberde, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının kilit ismi Rıza Sarraf'ın ABD'de ‘dolandırıcılık, kara para aklama ve ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delerek ABD'nin çıkarlarına zarar vermek'ten yargılandığı davanın 16 Ekim 2017'ye ertelendiği açıklandı.

Durum bu...

ABD bu oyunu iyi oynuyor ve Erdoğan'a karşı bu davayı elde tutuyor.

Oysaki bu davayı Türkiye'deki savcılar açmış olsaydı, ABD böylesi rahat koz kullanmayacaktı.

Bu dava dosyası ABD'nin elinde olduğu müddetçe ne Erdoğan ne de ekibindikiler rahat uyuyabilir ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Cumhurbaşkanı'nın bu duruma düşmesi, can sıkıcı.

Erdal Sarızeybek

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ