12503 görüntülenme28 Kasım 2019
CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, TBMM kürsüsünde fındık konusunu ele aldı ve dikkat çeken ifadeler kullandı. “Bakın, devlet dolandırmaz, devlet sözünün arkasında durur” diyen CHP’li Adıgüzel, devletin çiftçiye 135 milyar Türk Lirası borcu olduğunu söyledi. Adıgüzel’in konuşması şu şekilde:

‘CUMHURBAŞKANLIĞI İTALYAN FİRMA İÇİN ARAZİ ARIYOR’

“Geçen günlerde İtalyan firmasından yetkili, Cumhurbaşkanlığının ilgili birimine gidip bir talepte bulunuyor. Cumhurbaşkanlığının ilgili birimindeki yetkili de -ismi bende var- Ordu'ya gidiyor, Ordu'da bu firma adına 60 dönüm arazi arıyor. Ne için biliyor musunuz? Bu Ferrero, ihracatçı birliklerinde var, çikolata sanayisinde var, tarlada var -biraz sonra söyleyeceğim- şimdi de kırma işine giriyor, natürel fındık işine, vagonculuğa, tüccarlığa soyunuyor”

‘FINDIĞIMIZI İTALYAN FERRORO’YA TESLİM ETTİLER’

“Zaten uyguladığınız politikalarla yerli tarımı bitirdiniz. Millî ürünümüz fındıkta durum belli; yüzde 70'ini ürettiğimiz, dünyada tekel olduğumuz fındığı bir İtalyan firması Ferreroya teslim ettiniz. Ta Oltan Gıdayı satıp ihracat yetkisini ona verdiğinizde sarı öküzü kaybetmiştiniz zaten.”

‘İTALYAN FİRMA YERLİ FINDIK ÜZERİNDEN OYNUYOR’

Bu Ferrero başka neler yapıyor biliyor musunuz? Sezon öncesi rekolte oyunları yapıyor. El altından düşük fiyatla piyasaya, yandaşlarına fındık veriyor, bu şekilde piyasa fiyatıyla oynuyor. Geçen yıl bütün stokları erimiş Avrupa'dan fındık talebi beklerken tam sezon başında 300 bin ton fındığı Avrupa'ya vererek piyasada bize gelecek talebin önünü kesti. “

‘CUMHURBAŞKANLIĞI YETKİLİSİ İTALYAN FİRMAYA ARACILIK EDİYOR’

“Bu sene 80 bin ton TMO fındık aldı. Ferrero, o fındığı kendi fındığı gibi görüyor. Hâl böyleyken geçtiğimiz günlerde İtalyan firmasından yetkili, Cumhurbaşkanlığının ilgili birimine gidip bir talepte bulunuyor. Cumhurbaşkanlığının ilgili birimindeki yetkili de -ismi bende var- Ordu'ya gidiyor, Ordu'da bu firma adına 60 dönüm arazi arıyor. Ne için biliyor musunuz? Bu Ferrero, ihracatçı birliklerinde var, çikolata sanayisinde var, tarlada var -biraz sonra söyleyeceğim- şimdi de kırma işine giriyor, natürel fındık işine, vagonculuğa, tüccarlığa soyunuyor.”

‘FERRERO BU İŞE GİRERSE KARADENİZ BİTER’

“Değerli arkadaşlarım, Ordu'da 7.500 işçi çalışıyor bu kırma sanayisinde az sayıdaki fabrikada -ihracatçı fabrikalar bunlar- 3 bin kişi de manavlarda deyin, 10 binin üzerinde -sadece Ordu'da- insan işsiz kalacak. Bakın, eğer bu Ferrero bu işe de Karadeniz'de girerse Karadeniz'de artık ot bitmez. İhracat biter, manavlar biter.”

‘ÇİFTÇİYE 135 MİLYAR BORÇLARI VAR’

“Bakın, devlet dolandırmaz, devlet sözünün arkasında durur. Zaten 50 lira, 40 lira diye inmiştiniz, en son bu sene de 20 liraya kadar indiniz. 2007'den itibaren çiftçiye toplam borcunuz 135 milyar lira, çiftçi başına 67,5 bin lira borcunuz zaten var. Zaten sabıkalısınız, en azından bu sene kayıtlarını yaptırıp ücretlerini yatıran çiftçinin desteklenmesini sağlayın ve bu ayıbı kapatın.”

Kaynak: Yeniçağ/ Gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ