1903 görüntülenme21 Ocak 2019
Sakarya'daki Milli Savunma Bakanlığına bağlı Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirme kapsamına alınması ve ihalenin Ethem Sancak-Katar ortaklığındaki BMC'ye bırakılacağı iddiaları gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Ethem Sancak'ın "Katar’la neredeyse tek millet iki devlet haline geldik" sözlerine çok sert tepki gösterdi.

‘KATAR KATAR OLSA OLSA BİRİLERİNİN KASASI OLUR’

İYİ Parti fabrikanın özelleştirme kapsamına alınmasını bir çok kez gündeme getirirken, İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ise söz konusu firmanın sahibi Ethem Sancak'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayı çok ağır sözlerle eleştirdi.

'KATAR TÜRK MİLLETİ'NİN HİÇBİR ŞEYİ OLAMAZ'

 Sancak'ın katıldığı bir toplantıda "Katar’la neredeyse tek millet iki devlet haline geldik" sözlerini hatırlatan Türkkan, "Katar, olsa olsa birilerinin kasası olur, ortağı olur. Türk Milleti’nin hiçbir şeyi olamaz" ifadelerini kullandı.Tepkisi sosyal medya hesabından dile getiren Türkkan'ın, açıklamaları şöyle:

‘PYD/YPG/PKK’YA TERÖR ÖRGÜTÜ DİYEMEYEN KATAR BU!

"Memleketin neredeyse tapusunu vermişiz Katar’a. Hatta bir aklı evvel mezarlık soyguncusu nabbaş da; ‘biz Katar ile tek millet iki devletiz’ dedi. Gerçekten öyle mi? KKTC'yi tanımayan kim? - Katar..! PKK-PYD-YPG'yi terör örgütü saymayan kim? - Katar..! Kıbrıs'ta Rumların izniyle petrol arayan kim? - Katar..! Katar, olsa olsa birilerinin kasası olur, ortağı olur. Türk Milleti’nin hiçbir şeyi olamaz."

ETHEM SANCAK BMC'Yİ NASIL ALMIŞ?


İş adamı Ethem Sancak, Türk Savunma Sanayii Zirvesi’nde BMC’yi nasıl aldığını açıkladı. Başta yeterli parasının olmadığını açıklayan Sancak, "Liderimiz bana dedi ki; ‘Sen o otomotiv şirketinin altından kalkabilir misin?' Valla ne emrederseniz onu yaparım. Ama buna gücüm yetmeyebilir… Katar'la neredeyse tek millet iki devlet haline geldik. Allah da gani gani para vermiş Katar'a. Emir'de sizi kırmaz. Katar devletini ve silahlı kuvvetlerini bana ortak ederseniz bu işin altından kalkarız. " ifadesini kullandı.

ARALIK 2018

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından ilk kez düzenlenen Türk Savunma Sanayii Zirvesi, 12-13 Aralık 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. İki gün süren kongrede devlet ve özel kuruluşların Savunma Sanayii ile ilgili yaptıkları anlatıldı, konuşmalar yapıldı.

Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası'nın BMC'ye satılmasına tepkiler devam ederken, Ethem Sancak'ın Türk Savunma Sanayii Zirvesi'nde BMC'yi nasıl aldığını açıkladığı ortaya çıktı. Odatv'nin haberine göre, BMC'nin alınması için kendisini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yönlendirdiğini söyleyen Ethem Sancak, şunları söyledi:

‘LİDERİMİZ BANA TEKLİF ETTİ’

“Liderimiz bana dedi ki; ‘Sen o otomotiv şirketinin altından kalkabilir misin?' Valla ne emrederseniz onu yaparım. Ama buna gücüm yetmeyebilir. Elimdeki varidatım bu. Savunma sanayine girmek o gün için bir macera. Ben de eski bir sosyalist yeni bir Müslüman olarak kardeşlerim arasında adil bölüşmüştüm serveti. 16'da bir parçası kalmıştı. Dedim; ‘Bu para var. Bununla alınabiliyorsa ihaleye gireyim. “

‘KATAR DA İŞİN İÇİNDE OLURSA ALTINDAN KALKARIZ’

“Ama diyelim ki aldım. Bunu emrettiğiniz gibi güçlü bir sanayi şirketi haline getirebilmem için güçlü bir fon olması lazım arkamda. ‘Ne yaparız' dedi. Sizin büyük ferasetinizle Arapların onurlu bir bölümünü kendine getirttiniz. Katar'la neredeyse tek millet iki devlet haline geldik. Allah da gani gani para vermiş Katar'a. Emir'de sizi kırmaz. Katar devletini ve silahlı kuvvetlerini bana ortak ederseniz bu işin altından kalkarız.”

‘ERDOĞAN KATAR EMİRİNİ ARADI’


“ Sağ olsun sayın Emir'i aradı o da kırmadı. BMC'nin yüzde 50 eksi birini Katar ordusuna sattım. Tek başına yapmak istemiyordum. Benim gibi deli bir Laz ortak da önerdi bana Sayın Cumhurbaşkanım. Onu da yanıma aldım; Talip Öztürk, eşit bölüştük”.

20 MİLYAR DOLARLIK FABRİKA

Son dönemde tepkilere neden olan Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesi kararı siyasetin bir numaralı gündemi oldu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bu satışa çok sert tepki göstererek, “Bu fabrikada Fırtına Obüsleri yapıldı. Bu fabrika yeniden kurulsa bedeli 20 milyar dolar. Şimdi bunu özelleştirip satıyorsunuz” demişti.

Kaynak: Odatv/ Sputnik News/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ