UNHCR Türkiye Sözcüsü Ünal, "Türkiye dünyada 5 yıl üst üste en yüksek sayıda mülteciyi barındıran ülke. Bu bağlamda sadece bizim tarafımızdan değil, uluslararası alanda da çok takdir ediliyor" dedi.

‘SAYILARI ARTIYOR’

Rapora ilişkin AA muhabirine konuşan UNHCR Türkiye Sözcüsü Selin Ünal, bu rakamlara işaret ederek, "Maalesef içinde bulunduğumuz zaman diliminde çatışmalar dinmiyor. Rekor sayılarda insan kendi ülkesini veya yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalıyor. Bu sene ne yazık ki geçen yıla göre de artan sayıları gördük" diye konuştu.

'TÜRKİYE ULUSLARARASI ALANDA DA ÇOK TAKDİR EDİLİYOR'


Mültecilerin bir yerden hayata tutunmak, sığındıkları ülkelerde yaşamak ve ileriye dönük planlarına devam etmek için çaba sarf ettiklerini vurgulayan Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘ONLARI ONURLANDIRIYORUZ’

"Biz, onların bu çabasını takdir etmek, yaşadıkları güçlükleri hatırlamak için ama aynı zamanda onları misafir eden ve uluslararası koruma veren ülkeyi ve ülke vatandaşlarını da onurlandırmak için bir araya geliyoruz. Bu hiç kolay bir sorumluluk değil. Türkiye dünyada 5 yıl üst üste en yüksek sayıda mülteciyi barındıran ülke. Türkiye ile yakın iş birliğimiz devam ediyor. Bu bağlamda Türkiye sadece bizim tarafımızdan değil, uluslararası alanda da çok takdir ediliyor. Türkiye ve diğer yüksek sayıda mülteci barındıran ülkelerin yalnız bırakılmaması gerekiyor."

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ