Türkiye'de corona virüsü salgınında son 24 saatteki yeni vaka sayısı 4.789 olurken yaşanan can kaybı ise 97 oldu. Toplamda iyileşen hasta sayısı 3.446 olarak açıklandı. Türkiye'deki toplam can kaybı 1.198 olurken toplam vaka ise 56.956 oldu.

SAĞLIK BAKANI AÇIKLADI
Türkiye’de ilk vakası 11 Mart'ta görülen corona virüsü, can almaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün virüs nedeniyle 97 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Koca, corona virüsü ile ilgili son dakika gelişmelerini Twitter'dan şöyle paylaştı;

‘BUGÜN 97 CAN KAYBI, 4.789 YENİ VAKA’
Tabloya göre, bugün yeni vaka sayısı 4.789 , bugün hayatını kaybedenlerin sayısı 97. Yine tabloya göre hasta 1.665 yoğun bakımda, solunum cihazına bağlı hasta sayısı ise 975.  Tabloya göre, toplam vaka sayısı 56.956, toplam hayatını kaybedenlerin sayısı 1.198'e yükseldi. Bakan Koca’nın açıklaması şöyle;

‘EVDE KALIN'
“Yoğun bakıma geçişte azalma eğilimi sürüyor. Entübe edilen hasta sayısında düşüş var. Daha çok test yaptıkça, öngörülebilir şekilde daha çok vaka tespit ve izole ediliyor. Tedavide güçlüyüz. Fakat bu mücadele hastanelerde değil, evde kalarak kazanılır!.”

ERDOĞAN'A TEPKİ:  'Bİ DİNLEYİN ARTIK'
Öte yanda İYİ Parti lideri Akşener bugün düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Devlet aklıyla, Bilim Kurulu'nun önerileri çerçevesinde hazırlanacak ve devlet ciddiyetiyle uygulanacak bir programla, ülke genelinde 15 günlük zorunlu karantina ilan edin” çağrısında bulundu. Akşener’in açıklamaları şöyle:

‘KARAR ALIYORLAR, İLAN EDİYORLAR, KİMSENİN HABERİ YOK’
* Değerli vatandaşlarım; 10 Nisan Cuma akşamı hep beraber şahit olduk. İçişleri Bakanlığı, bir genelge ile 10 Nisan gecesi saat 00:00'da 30 büyükşehrimizde ve Zonguldak'ta sokağa çıkma yasağı ilan edeceğini duyurdu. Duyuruyu gece saat 22.00’de yaptı. Yani yasağın başlangıcından 2 saat önce…. Belediyelerin durumdan haberi olmadı. Sağlık Bakanlığının durumdan haberi olmadı. Bu kadar basit. Siz, önceden haberdar olduğunuz için hazırlık yapmış olabilirsiniz… Ama hafta içi çalışan, hafta sonu evinin haftalık ihtiyacını, pazarını yapan vatandaşımıza bu tür eziyetler çektirip, panik yaşatamazsınız. Size güvenip erzak stoku yapmayan bir babadan böyle bir durumda evde kalmasını bekleyemezsiniz. Devleti babasının çiftliği, ülkeyi de şahsının tapulu mülkü zanneden bir anlayışla, beceriksizliklerinizi milletimize fatura edemezsiniz.”

‘DURUM CİDDİ, 15 GÜNLÜK ZORUNLU KARANTİNA İLAN EDİN’
* Aziz milletim, Buradan sizlerin huzurunda bir kez daha Sayın Erdoğan'a çağrıda bulunuyorum: Uyarılarımızı dikkate alıp, zamanında uygulayarak, süreci daha az kayıpla atlatabilmek hala mümkün. Sen bu ülkenin Cumhurbaşkanı'sın, siyasetinin merkezine kendini ve yakın çevreni değil milletini koymak zo-run-da-sın. Siyasal iletişim kampanyalarını artık bırak, bu zor günde vatandaşın yanında ol. Devlet aklıyla, Bilim Kurulu'nun önerileri çerçevesinde hazırlanacak ve devlet ciddiyetiyle uygulanacak bir programla, ülke genelinde 15 günlük zorunlu karantina ilan edin.”

‘EVLERDE TEST YAPIN, VAKALARIN BULAŞMASINI ÖNLEYİN’
* Buna paralel olarak, ekonomik destek paketini, salgından birincil derecede etkilenip zora düşen vatandaşlarımıza direkt nakit yardımı da içerecek şekilde, milli gelirimizin en az %7'si seviyesine genişletin. Karantina süresi içinde, yoğun bir tarama kampanyası başlatıp, Covid-19 vakalarını daha geniş ölçekte belirleyip haritalandırın. Tanı konulan hastaların yakınlarını da takibe alın.”

DÜNDAR: ‘AKŞENER HAKLI’
Meral Akşener'in açıklamalarını sosyal medya hesabından paylaşan deneyimli gazeteci Uğur Dündar, Akşener'e destek vererek "İşte her satırının altına imzamı atacağım sorumlu, şeffaf ve cesur siyaset anlayışı" yorumunda bulundu. Kaynak: Uğur Dündar'dan Akşener'e destek: "Her satırının altına imzamı atarım."

ABD İNGİLTERE DURUM AĞIR
Türkiye’de gelişmeler böyle iken Corona virüsü salgınında vaka ve ölüm oranlarında en yüksek ülke olan ABD'de yeni bir gelişme yaşandı. Tüm eyaletlerde 'Federal Afet' ilan edilirken, ülkede can kayabı 20 bini aştı. İngiltere'de ise son 24 saat içinde 737 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 10 bine yükseldi.

‘FEDERAL AFET İLAN EDİLDİ’
ABD'de corona virüsü salgını nedeniyle ülke tarihinde ilk kez tüm eyaletlerde aynı anda federal afet ilan edildi. Corona virüse bağlı ölümlerde dün ABD, İtalya’yı geçmişti. Johns Hopkins Üniversitesi’nin corona virüsü raporuna göre, ABD’de son 24 saat içinde 1831 kişinin hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 20 bini aştı. Önceki gün 2 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiği ülkede vaka sayısı da 530 bini geçti. Salgının merkezi konumundaki New York’ta can kayıplarında çok az bir azalma gözlenirken, eyalette yıl sonuna kadar okulların kapatılmasına karar verildi.

İNGİLTERE’DE CAN KAYBI 10 BİNİ AŞTI, BİR GÜNDE 5.288 VAKA
Avrupa’da corona virüsü salgınından en çok etkilenen beşinci ülke olan İngiltere’den de kötü haberler geldi. Ülkede son 24 saat içinde 737 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu can kaybı 10 bin 612 oldu. İngiltere’de de bir gün içinde 5 bin 288 yeni vaka teyit edildi. Ülkede vaka sayısı 84 binin üzerine yükseldi.

Kaynak: Sağlık Bakanlığı/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ