Ana Sayfa
30 Haziran 2018 ( 688 görüntülenme )

Saçlı deride EGZAMA NEDİR?

Derimiz iç ve dış etkenlere bağlı oluşan olumsuzluklara karşı nasıl tepki verir? Tüm vücudumuzu saran derimiz, bizi korur. Ama bazen o da savaşı kaybedebilir. Özellikle stres, kimyasal maddelerde temas derimizi en çok zorlayan etmenlerdir. Bu noktada egzama (dermatit) gibi cilt rahatsızlıkları görülür.

Egzama, deride, iç veya dış faktörler nedeniyle oluşan enflamatuar (iltihabi) bir rahatsızlıktır. Derinin üst tabakasının fizyolojik bariyer fonksiyonunu hasara uğratan nedenlerle karşılaşması ile ortaya çıkar. Tip ve özelliklerine göre değişik şekillerde kendini gösterebilir. Sık rastlanan ve tekrarlayan türlere sahip egzama, bulaşıcı değildir.

KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Egzama; genellikle bebeklerde, alerjik, stresli, titiz ve temizliğe aşırı düşkün kişilerde (özellikle ev kadınlarında) veya belli meslek gruplarında (inşaat işçisi, kuaför gibi) daha sık görülür. Türüne göre yağlı cilt tipine sahip kişilerde egzama sık görülür.

EGZAMA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Egzamanın belirtileri; genellikle deride kızarıklık, pullanma, kaşıntı, yanma hissi, su toplamaları, sızıntı, daha sonra kuruma ve kabuklanmadır. Vücudun her yerinde görülebildiği gibi yüz ve saçlı deride de görülür.


 Egzamayı tetikleyici faktörler ise; alerjiye yatkın kişilerde temas edilen temizlik ürünleri, kozmetikler, kişinin alerji gösterdiği bir maddeyle teması (nikel, deterjan, boya maddeleri vs), terleme, havanın soğuması ve derinin kuruması, yenilen içilen gıdalar, vücutta bir enfeksiyon varlığı ve sigara alışkanlığıdır.

SAÇLI DERİDE EGZAMA

Seboreik egzama: Nedeni tam olarak bilinmeyen ve kronik olan seboreik egzama cildin yağlı olduğu bölgelerde (kaşlar, yanaklar, burun kenarları, sakal içleri, göğüs ortası, saçlı deri, kulaklar) kızarıklık, pullanma ve kabuklanmayla oluşur. Kış ve bahar aylarında şiddetlenme eğiliminde olan seboreik egzamayı, stres, alkol, immün sistemin baskılanması gibi durumlar tetikler. Kulakta çocukluk çağında gelişen seboreik egzama, lenf bezlerinde şişme görülür ve enfeksiyon durumu söz konusu olabilir.

Bu belirtilerin görülmesi halinde kesin teşhis ve tedavi için uzman doktora başvurulması gerekmektedir.

Kaynak: Yayın kurulu/ Acıbademhayat

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ