Ana Sayfa
15 Ocak 2018 ( 4774 görüntülenme )

RUSYA UYARDI!.. GERGİNLİK BÜYÜYOR...

Lavrov: ABD'nin 'Sınır Güvenlik Güçleri', Suriye'nin bölünmesine sebep olabilir

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus diplomasisinin 2017'deki sonuçları hakkında basın toplantısı düzenledi.

'ABD, Suriye'yi mevcut sınırları içinde tutmak istemiyor'

Rusya Dışişleri Bakanı, "İşaretler, ABD'nin Suriye'yi mevcut sınırları içerisinde yaşayan bir devlet olarak tutmak istemediği yönünde" diye ekledi.

Öte yandan ABD'nin sınır koruma gücü planın ne BM onayına ne de Cenevre'de alınan kararlara dayandığını belirten Lavrov, "Türk, İranlı ve başka pek çok meslektaşımız gibi biz de ABD'den, bu planına ilişkin detaylı açıklama bekliyoruz" vurgusunu yaptı.

"ABD'nin sınır koruma güçleri planı Türkiye'nin olumsuz tepki vermesine yol açtı" ifadelerini kullanan Lavrov, şöyle devam etti:

'ABD'nin sınır koruma güçleri planı, Suriye'nin toprak bütünlüğü bakımından ciddi sorunlar doğuruyor'

"Bizim için ise bu plan, Suriye'nin toprak bütünlüğü bakımından ciddi sorunlar doğuruyor. Fakat burada Kürtler ve Türkiye arasındaki ilişkiler bakımından da sorun var. Bu yeni plan, bu yeni tek taraflı ültimatom Afrin'deki durumun yatışmasına yardım etmeyecek."

Lavrov ayrıca, sınır koruma gücü planlarının Rusya'da endişe yarattığını kaydetti. Bunların yanı sıra Lavrov, Afrin'de ateşkes sağlanmasını umduğunu da söyledi.

Lavrov ayrıca şunları söyledi:

'Suriye'de ABD destekli güçlerin kontrolünde olacak sınır koruma bölgeleri oluşturulması, Suriye'nin bölünmesine sebep olabilir'


"(ABD Dışişleri Bakanı) Rex Tillerson ile (selefi) John Kerry, ABD'nin Suriye'deki varlığının tek amacının teröristleri yok etmek olduğunun defalarca garantisini verdi. Şimdiyse gözlemlediğimiz bu eylemler ABD'nin Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumak istemediğini gösteriyor." 


"ENDİŞE YARATIYOR"

"Türkiye'nin Irak'la sınırında Fırat Nehri boyunca uzanan bölgenin ABD yönetimindeki gruplar tarafından kontrol edilecek olması, Suriye'nin bölünmesi yoluna gidildiğine dair endişe yaratıyor."
Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ