Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2406 görüntülenme )

Rusya Kesenin Ağzını Açtı!

Ortadoğu'da oynamak kolay değil...
Rusya Devlet Başkanı Putin, İran'la birlikte ürün çeşitlendirmeye odaklanarak ikili ticaret ilişkilerinin hızını artırma ve karşılıklı ödemelerde ulusal paraların kullanımını genişletme niyetinde olduklarını açıkladı.
Putin, bu amaçlar doğrultusunda İran'a 5 milyar dolarlık kredi vermeye hazır olduklarını söyledi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 8 yıl sonra ilk kez Gaz İhracatçısı Ülkeler Forumu (GECF) 3. Liderler Toplantısı'na katılmak üzere gittiği Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle görüştü.
Görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuşan Rus lider, "İkili ilişkilerimizin hızını artırma niyetindeyiz. Ürünleri çeşitlendirmeye ve karşılıklı ödemelerde ulusal paraların kullanımını genişletmeye odaklanacağız" dedi.
Tarafların endüstriyel işbirliğini de hızlandıracağını belirten Putin, "Rusya, bu amaçlar için İran'a 5 milyar dolarlık devlet ihracat kredisini vermeye hazır" ifadelerini kullandı.
ÖNCELİKLİ 35 PROJE
 
Rusya Devlet Başkanı, ortak işbirliği için enerji, inşaat, deniz terminalleri, demiryolları ve diğer alanlarda 35 öncelikli projenin seçildiğini anlattı. Putin, Avrasya Ekonomik Birliği'nin İran ile serbest ticaret bölgesini oluşturma olasılığını inceleyeceğini de sözlerine ekledi.
Rusya ve İran'ın Suriye'de faaliyet gösteren uluslararası teröre karşı mücadele grubu çerçevesinde işbirliğini güçlendirme niyetinde olduğunu belirten Putin, "Buna Suriye'de kapsamlı siyasi sürecin başlatılması kararının hayata geçirilmesi hedefi de dahil" diye konuştu.
 
Suriye'deki Rus pilotların eylemlerinden memnun olduğunu ifade eden Devlet Başkanı, "Pilotlarımızın eylemlerini çok olumlu değerlendiriyorum. Suriye'deki Rus askerlerin çalışmaları olumlu sonuç veriyor, ancak Suriye'deki sorunun çözümü ancak siyasi müzakerelerle mümkün" yorumunda bulundu.
Rusya lideri, İran'ın desteği olmadan Rusya'nın Suriye'deki terörle mücadele operasyonunun mümkün olmayacağı görüşünü dile getirdi.
RUHANİ: RUSYA İLE NÜKLEER İŞBİRLİĞİ SÜRECEK
 
Rus liderinin ziyaretinin, bir kez daha acil ikili, bölgesel ve uluslararası konuları ele alma fırsatını verdiğini belirten Ruhani, "İmzalanan ikili belgeler, İran ile Rusya arasındaki ilişkilerin geliştiğini ve yeni düzeye çıktığını gösteriyor" dedi.
 
İran'a uygulanan yaptırımlar kalktıktan sonra uluslararası işbirliği fırsatlarının artacağını düşünen İran lideri, iki ülkenin büyük planlara sahip olduğunu ve bu planları iki ülkenin şirketleri tarafından hayata geçirileceğini söyledi.
Ruhani, önceliğin enerji alanındaki işbirliğine verileceğini belirterek, yaptırımlar kalktıktan sonra Rusya ile nükleer alanda işbirliğini sürdüreceklerini vurguladı.
'TERÖRLE MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİ YAPACAĞIZ'
 
İran ve Rusya'nın terörle mücadele alanındaki işbirliğini de geliştireceğini söyleyen Ruhani, "Terörle mücadele alanında, bazı ülkeler gevezelik ve gösteriş yaparken, ülkelerimiz bu konuya ciddi yaklaşımın mümkün olduğunu gösterdi" ifadelerini kullandı.
 
Başta terörle mücadele olmak üzere bölgesel konularda işbirliğini geliştirme kararı aldıklarını belirten İran lideri, "Terör bugün sadece İran ve Rusya için değil, bölgenin birçok ülkesi ve tüm dünya için bir tehdit" yorumunda bulundu(Dış Basın). 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ