Şehit haberleri ardı ardına gelirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Putin’in yarın yapacakları görüşme öncesi Moskova’dan çarpıcı açıklamalar geliyor. İdlib'de bugün iki askerimizin şehit olduğu saldırının ardından Kremlin'den ilk açıklama geldi. Reuters'ın aktardığı açıklamada, Putin ve Erdoğan'ın yarın yapacakları görüşmede ortak noktada buluşmasının umulduğu belirtildi.

ORTAK ZEMİNDE ANLAŞMA UMUDU VAR
Reuters’ın geçtiği haberde, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Putin-Erdoğan görüşmesine atıfta bulundu. Peskov orta noktada buluşma umuduna dikkat çekerken, “İdlib krizini ele almayı planlıyoruz. Krizin nedeni ve yıkıcı etkileri hakkında ortak bir zeminde buluşmayı ve gerekli ortak tedbirler üzerinde anlaşmayı bekliyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE İHLAL EDİYOR’
Öte yandan bugün erken saatlerde Rusya Savunma Bakanlığı’ndan da bir açıklama gelmiş ve Türkiye’nin İdlib’de asker sayısını artırarak uluslararası hukuku ihlâl ettiği öne sürülmüştü. Reuters'ın Ria haber ajansından aktardığına göre; bakanlık sözcüsü, İdlib'deki ‘terörist' tahkimatlarının Türk gözlem noktalarıyla birleştiğini öne sürerek, bunun Rusya'nın Hmeymim Hava Üssü'ne her gün saldırı yapılmasına yol açtığını iddia etti.

İDLİB’DE SALDIRI
Milli Savunma Bakanlığı Basın Halkla İlişkiler Müşavirliği Plan, Koordinasyon Analiz Şube Müdürü Albay Olcay Denizer, Bahar Kalkanı Harekatı alanında bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri personeline rejim tarafından açılan ateş sonucunda iki Mehmetçiğin şehit olduğunu, altı Mehmetçiğin de yaralandığını belirtti.

Bahar Kalkanı Harekatı’nın başlangıcından bu yana 3 bin 138 rejim unsurunun etkisiz hale getirildiğini kaydeden Denizer, şu ifadeleri kullandı:

‘REJİME AĞIR DARBE’
*Harekâtın başlangıcından bu yana 3 uçak, 8 helikopter, 3 İHA, 151 tank, 47 top/obüs, 52 ÇNRA, 8 hava savunma füze sistemi, 12 tanksavar silahı, 4 havan, 24 zırhlı araç, 27 zırhlı muharebe aracı, 34 silahlı pikap, 60 askeri araç ve 10 mühimmat deposu imha edilmiş, 3 bin 138 rejim unsuru da etkisiz hale getirilmiştir. Operasyonlarımız, Mehmetçiğe ve masum sivillere uzanan kanlı eller kırılana dek devam edecektir.

DÜN 1 ASKER ŞEHİT OLMUŞ, 9 ASKER YARALANMIŞTI
İdlib’deki Bahar Kalkanı Harekatı’nda dün rejimin saldırısında 1 asker şehit düşmüş, 9 asker yaralanmıştı.Bakanlık Twitter hesabından yapılan açıklamada “Bahar Kalkanı bölgesinde bulunan unsurlarımıza Rejimin açtığı ateş sonucu 1 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 9 kahraman silah arkadaşımız da yaralanmıştır. Bölgede 82 Rejim hedefi derhal ateş altına alınmış, vurulmaya devam edilmektedir” denilmişti.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ