Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusundan çekilmesi sonrası Kürtlere ait cezaevlerindeki IŞİD militanlarının serbest bırakılmasının son derece olumsuz sonuçları beraberinde getirebileceğini söyledi.

RUSYA: BU KESİNLİKLE OLUMSUZ BİR ADIM’


Peskov'a bugünkü basın toplantısında Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda düzenleyeceği operasyon sonucunda bölgedeki cezaevlerinde bulunan IŞİD militanlarının serbest kalma olasılığına Kremlin'in nasıl baktığı soruldu. Peskov, "Bu, kesinlikle olumsuz bir adım olacak. Ancak şu anda neler olduğunu bilmiyoruz. Bundan dolayı, konu tamamen varsayıma dayalı" yanıtını verdi.

ABD:IŞİD’DEN ARTIK TÜRKİYE SORUMLU

Hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki telefon görüşmesi sonrası Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Türkiye bundan böyle, ABD'nin son iki yıldır, bölgede yakaladığı DEAŞ savaşçılarından sorumlu olacak" denmişti.

ERDOĞAN: ‘BU KONUDA BİR ÇALIŞMA YAPACAĞIZ’

Erdoğan, konuya ilişkin değerlendirmesinde şunları söylemişti: "Bu rakamlar biraz abartılı rakamlar. Şu anda orada cezaevlerinde olan bazı rakamlar var. Bu konuyla ilgili bizim de bir yaklaşım tarzımız var. Değişik ülkelerden, Almanya, Fransa gibi burada bulanan DEAŞ’lılar var. 'DEAŞ'lıların kontrolünü kendi elimizden çıkarmalıyız, artık yetti' diyorlar. Bu konuda ne gibi adımlar atılabilir kendileri bir çalışma yapacaklar. Ne gibi bir adım atalım ki cezaevlerindeki DEAŞ'lıları buralardan süratle derdest edelim, bu konuda çalışılıyor."

Kaynak:Spunik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ