Ana Sayfa
28 Kasım 2017 ( 8461 görüntülenme )

DAVA FIRIL FIRIL!.. ZARRAB'IN KARDEŞİ HAKKINDA ŞOK KARAR!..

New York’ta görülen Reza Zarrab davasında jüri seçimi sırasında baş döndürücü gelişmeler yaşandı. 


Hakim Richard Berman’ın “Bu davada sadece Mehmet Hakan Atilla yargılanacak” diyerek, Reza Zarrab’ın “sanık” statüsünden çıktığını resmen açıkladı.

"ZARRAB'IN KARDEŞİ DE SANIK DEĞİL"

 Zarrab’ın bu statüden çıkması, savcılıkla anlaşıp itirafçı olması anlamına geliyor. Öte yandan Reza Zarrab’ın kardeşi Mohammed Zarrab’ın da 'sanıklıktan' çıkarıldığı gözlendi.

"ZARRAB VE KARDEŞİ SAVCILIKLA ANLAŞMIŞ"

Jüri üyelerine dağıtılan “duruşmalar sırasında adı geçme olasılığı bulunanlar ve potansiyel tanıklar” listesinde Reza Zarrab ile kardeşi Muhammed Zarrab'ın adı “alleged coconspirator” olarak geçiyor. 

Bu tanım, haklarında dava açabilecek kadar delil toplanmış, ancak iddianameye konulmamış ya da haklarında iddianame hazırlanmış ancak iddianameden savcılıkla anlaştığı için çıkarılmış kişiler için kullanılıyor. 

Bu kişiler, savcılıkla yaptıkları anlaşma gereği, gerektiğinde duruşmada tanık olarak ifade verebiliyorlar.

KARDEŞİ İÇİN DE ANLAŞMA YAPMIŞ!

New York Güney Bölge Federal Savcılığı, Reza Zarrab'ın kardeşi Mohammed Zarrab'ı da “sanık” olarak iddianameye dahil etmişti. Ancak şimdi Mohammed Zarrab'ın adının yanında, ağabeyi gibi “alleged coconspirator” ifadesinin yer alması, onun da sessiz sedasız savcılıkla anlaştığı ya da Zarrab'ın savcılıkla yaptığı anlaşma uyarınca “sanık” statüsünden çıkarıldığını gösteriyor.

HAKİMDEN JÜRİYE TALİMAT: KİMSEYLE, BİRBİRİNİZLE BİLE DAVAYI KONUŞMAYIN

Hakim Richard Berman, Pazartesi günü müthiş bir hızla 12 kişilik jüriyi seçti ve davanın bugün (Salı) başlamasına karar verdi. 

Jüri seçiminden hemen sonra Atilla'nın avukatlarından ise beklenmedik bir talep geldi. Savcılığın, yeni bir tanıktan aldığı yeni delilleri (ki bu tanığın ismi açıklanmıyor, Zarrab olması muhtemel) kendilerine yeni ulaştırdığını belirterek, “delil yığını altına gömüldüklerini ve yeterince inceleyemediklerini” söyleyen avukatlar, iki hafta erteleme istediler. 

Savcılık makamı ise, jüri seçimi bile yapılmışken böyle bir ertelemenin kendileri için “şok edici” olduğunu vurguladı.

Hakim Richard Berman da bu talebi, duruşma başlangıcından hemen önce, avukatlar ve savcılar ile yapacağı kapalı toplantıda karara bağlayacağını bildirdi. 

Hakim Berman, yeni seçilmiş jüriye de davanın 3 hafta ya da 4 hafta sürecini belirterek, bu süre boyunca “yapmamaları gerekenlere” ilişkin talimatlar verdi.

DAVAYLA İLİŞKİSİ OLANLARIN İSİM LİSTESİ


Davanın jüri seçim gününde bir başka kritik gelişme daha oldu. Hakim Berman, 82 jüri adayına, duruşmalar sırasında tarafsız karar verme yeteneklerini etkilememesi için, bir şekilde adları geçebilecek kişi, kurum ve mekanların isim listesini verdi. 

Uzun listede adları yer alan kişiler hakkında üç ihtimal bulunuyor;

Davada sanık olmaları (Savcılığın daha önce Zarrab'ın yanısıra iddianameye dahil ettiği, çalışanı Camelia Jamshidy, AKP'li eski Bakan Zafer Çağlayan, Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan ve Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan gibi)

Davada tanık olmaları (Savcılığın daha önce “uzman tanık” olarak dinlenmesini istediği Mark Dubowitz ya da Atilla'nın avukatlarının “uzman tanık” olması talebini ilettikleri Türk profesör Öner Özçelik gibi)Dava duruşmaları sırasında adları geçebilecek olanlar

 (Bu bölümde siyasetçilerden, işadamlarına, Türk, Amerikan, uluslararası bankalara kadar pek çok kişi ve kurumun adı yer aldı. Türk kamuoyu açısından dikkat çeken isimler ise, AKP hükümetlerinde görev yapmış eski ve mevcut bakanların da bu listede yer almalarıydı.)

Adları duruşmalar sırasında bir şekilde geçebilecek kişiler listesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dışında, oğlu Bilal Erdoğan ve yöneticiliğini yaptığı TÜRGEV vakfının adı, damadı ve Enerji Bakanı Berat Albayrak ile siyasete atılmadan önce yöneticilik yaptığı holdinge bağlı olan Aktif Bank yer aldı. 

Listede ayrıca halen Başbakan Yardımcısı olan Mehmet Şimşek ile eski Başbakan Yardımcısı Ali babacan'ın isimleri de dikkat çekti. Türkiye'deki 1725 Aralık operasyonları döneminde görevlerinden istifa eden dört bakandan üçü; Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Muammer Güler de listede yer aldı. 

Ayrıca Çağlayan ve Güler'in oğulları da listede yer aldı.

Listede dikkat çeken diğer siyasi kişilikler ise İran'dan oldu. İran Dini Lideri Hamaney ile eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın yanısıra çok sayıda İranlı işadamının ve şirket ile bankanın ismi de listede yer buldu. 

Listede, Türkiye'den de çok sayıda şirketin ismi dikkat çekti.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ