Güvenlik
20 Ocak 2017 ( 614 görüntülenme )

REINA Saldırısıyla Ortaya Çıkan BÜYÜK TEHLİKE!

İstanbul için büyük tehlike: Göçmenler sorunu

İstanbul'da yaşanan Reina saldırısı sonrasında polisin 17 günlük çalışmasında saldırgan yakalanırken, yabancılar sorunun ne kadar derinleştiği ve IŞİD'in tahmin edilenden daha kapalı kutu olduğu ortaya çıktı. 

Emniyet'in ortaya koyduğu ve ilgili makamlara sunmaya hazırladğı korkunç rapora Sözcü ulaştı. İşte İstanbul başta olmak üzere Türkiye'deki 'göçmen' sorununun vardığı boyut...

HÜCREDEKİ GÖÇMENLER
Araştırmalarda saldırganın Türkiye’ye giriş kaydı olmadığı anlaşıldı.
Masharipov'un kaçak yollardan Türkiye’ye girdiği ortaya çıktı. Polis, soruşturmayı derinleştirdikçe, yeni bilgilere ulaşıldı. Çok sayıda adrese baskın düzenlendi.

 IŞİD’in Özbek yapılanmasına bağlı toplam 20 hücre çökertildi. Her hücrede, şüphelilerle birlikte kim oldukları belirlenemeyen, kadın, çocuk ve erkekler de gözaltına alındı. Yılbaşından bu yana hücrelere yapılan baskınlarda 50 şüpheli ve 168 yabancı göçmen yakalandı. Polisin yılbaşı öncesi yapılan çalışmalarda da IŞİD hücrelerine yapılan baskınlarda kaçak göçmen yakalandığı bilgisine ulaşıldı.

KİMLİKSİZ GÖÇMENLER
Reina saldırganının yakalanması için düzenlenen operasyonlarda yakalanan kaçak göçmenler, ciddi bir güvenlik riskiyle karşı karşıya olunduğunu da gün yüzüne çıkardı.
Kim oldukları hatta hangi ülkeden geldikleri bile belli olmayan bunca insanın, yaratacağı problemler bir kez daha masaya yatırıldı. Konunun rapor haline dönüştürüleceği ve siyasi makamlara sunulacağı öğrenildi.

4.5 MİLYON YABANCI
Emniyet yetkililerine göre, Türkiye’de çeşitli ülkelerden 4.5 milyon göçmen var. Bu göçmenlerden önemli bir kısmı iş ve yaşam olanakları için Türkiye’de.
Ancak daha iyi bir yaşam için Avrupa’ya gitmek için bekleyen gruplar da var. Asıl tehlike ise, IŞİD safında savaşmak için Suriye ve Irak’a geçmek isteyen gruplar….

TRANSFER HÜCRELERİ
Özellikle Orta Asya ve Kafkaslar’dan ülkemize gelen bu gruplar, Türkiye’yi geçiş noktası olarak görüyor. Ancak Suriye sınırına örülen duvar ve tel örgülerle alınan sıkı güvenlik önlemleri, geçişleri imkansız kılıyor.
Ülkelerine dönmek istemeyen şüpheliler, Türkiye’de bir bekleyiş sürecine giriyor. Şüpheliler, bu aşamada IŞİD’in transfer hücrelerinde kalıyor.

DERİN YAPI
İstanbul Polisi’nin 17 günlük çalışması IŞID’in tahmin edilenden daha derin bir yapı olduğunu ortaya koydu.
Örgütün, kaçak göçmenlerden kurulu yapıları sebebiyle şüphelilerin kaldıkları adreslerdeki belirsizlikler, iletişim bilgilerindeki tutarsızlıklar polisi zor duruma sokuyor. Göç İdaresi içerisindeki yetersizlik ise, yabancılar sorununun büyümesine sebep oluyor.

YÜZDE 300 ARTTI
Son bir yılda yabancların işlediği suçlarda yüzde 300 artış olduğu belirlendi.
Önleyici çalışmalar yapan polisin, şüpheli olarak alınan yabancıları, koyabileceği yerlerle ilgili de sorun olduğu belirtildi. Göç İdaresi misafirhanelerinin yetersiz kaldığı öğrenildi.

ABD YASA HAZIRLADI
Yabancılarla ilgili sorun yaşayan ülkelerden 324 milyonluk ABD’de 11 ila 13 milyon arasında kaçak göçmen bulunuyor.
George W. Bush döneminde 275 bin göçmeni sınırdışı eden ABD, Obama döneminde de 2 milyon göçmeni sınırdışı etti. Göçmenlerle ilgili 2013’te yeni bir yasa tasarısı hazırlandı. Uzmanlar, Türkiye’de yabancılarla ilgili bir bakanlığın kurulması için geç kalınması gerektiği üzerinde duruluyor.

Öte yandan, Irak'ın Ankara Büyükelçisi Hişam El-Alevi, geçen günlerde önemli sayıda IŞİD’linin Türkiye’ye geçtiğini, bir kısmının da geçmeye çalıştığı yönündeki bilgiyi Türk yetkililere ilettiklerini açıklamıştı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ