Türkiye’deki işsizlik rakamları bir önceki yıla göre negatif yönde ilerlemeye devam ediyor.

İŞSİZLİK ARTIYOR: 4 MİLYON 556 BİN KİŞİ İŞSİZ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı Eylül ayı İşgücü İstatistikleri’ne göre, işsiz sayısı 2019 yılı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 817 bin kişi artış göstererek 4 milyon 566 bin kişiye ulaştı. 2018 yılının Eylül ayında yüzde 11,4 olan işsizlik oranı 2,4 puanlık artış ile yüzde 13,8’e çıktı.

GEÇEN YILDAN BU YILA İŞSİZLİK ARTARAK DEVAM EDİYOR

Geçen yıl Eylül ayında yüzde 11,4 olan işsizlik oranı, Aralık ayında yüzde 13,5’e tırmanmış ve 2019 yılının Şubat ayında ise -2009 yılındaki dünya ekonomik krizi sonrasında yüzde 14,8’den sonra ulaşılan en tepe olan- yüzde 14,7’yi görmüştü.

İSTİHDAM DÜŞÜYOR

Bu arada nüfus artarken hem işgücüne katılım oranı hem de istihdam oranlarında düşüş olduğu dikkat çekiyor. İstihdama katılım oranı son bir yılda yüzde 54’ten yüzde 53,4 gerilerken istihdam oranı yüzde 1,7 azalarak yüzde 46,1’e düştü.

ERDOĞAN AİLE ŞİRKETLERİNİ İLERİ SÜRMÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Kasım’da partisinin TBMM Grubu’nda yaptığı konuşmada, ‘‘İşsizlik oranımız yüzde 14 gibi yüksek bir seviyededir. Eskiden ülkemizde çalışma çağına gelen nüfusun bir kısmı iş aramadığı veya aile şirketlerinde çalıştığı için istihdam istatistiklerine girmiyordu. Şimdi eğitim düzeyinin de yükselmiş olmasının da etkisiyle çalışma çağına gelen hemen her kadın ve erkek vatandaşımız iş arıyor. (İşsizlik artışının) Sebebi bizim istihdam oluşturamamamız değil. Mesele iş gücüne katılım oranının eskisine göre fevkalade yükselmiş olmasıdır’ demişti.

GENÇ NÜFUS İŞSİZ
Tarım dışı işsizlik ve genç işsizlik verilerinde de geçen yılın aynı dönemine göre, ciddi gerilemeler görülüyor. TÜİK’in araştırmasında tarım dışı işsizlik oranı, 2,9 puanlık artışla yüzde 16,4 olarak tahmin edilirken, 15-24 yaş aralığında bulunan genç nüfustaki işsizlik oranıysa 4,5 puan yükselerek, yüzde 26,1’e ulaştı.

KADINLARDA İŞSİZLİK ORANI DAHA YÜKSEK

Ne eğitimde ne istihdamda olmayan genç nüfusun oranı da yüzde 27,4’ten yüzde 28,6’ya çıktı. Kadınlarda işsizlik artışının daha yoğun olduğu görülüyor. Genç kadın işsizliği bir yılda yüzde 27,2’den yüzde 32,9’a çıkarken ne eğitimde ne istihdamda olan genç kadınların oranı ise yüzde 37 oldu.

Kaynak:VOA Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ