2237 görüntülenme 12 Ocak 2020
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener halkın çoğunun Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden parlamenter sisteme dönüş istediğini savundu. Akşener, “Biraz evvel cep telefonuma gelen (araştırma sonuçlarına göre) parlamenter sisteme dönmek isteyen insan sayısı bu ülkede yüzde 64.” dedi.

‘AKP 2010 REFERANDUMUNU YAPMASAYDI, 15 TEMMUZ OLMAZDI

İyi Parti’nin Mersin’de düzenlediği "İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” başlıklı panele katılan Akşener, Türkiye’de iki önemli dönüşüm yaşandığını ileri sürdü. Akşener bunlardan birinin 12 Eylül 2010’da yapılan anayasa değişikliği referandumu, diğerininse 2017’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi değişikliği referandumu olduğunu savundu. Akşener, “Eğer o 2010’daki referandum olmasaydı 15 Temmuz’daki kalkışma olamazdı.” dedi.

AKŞENER: ‘BU MİLLETE YALAN SÖYLENDİ’
Akşener 2017’deki referandum öncesindeyse halka yalan söylendiğini savundu: “‘Aşacağız' dendi, ‘Uçacağız' dendi, ‘Kaçacağız’ dendi. Yalan söylendi ve (referandum) geçti. “

‘HALKIN %64’ü BU SİSTEME KARŞI’

“Temel soru şu; ‘Ey Meral Akşener, niçin şu (parlamenter sistemi) iyileştirme ve güçlendirme meselesini dört aydır dilinden düşürmüyorsun?’ Anketçiler bu soruyu sormuyordu artık: 'Parlamenter sisteme dönülsün mü, dönülmesin mi? Bu sistemden memnun musunuz, değil misiniz?' Ama iki aydır soruluyor. Biraz evvel cep telefonuma gelen (araştırma sonuçlarına göre) parlamenter sisteme dönmek isteyen insan sayısı bu ülkede yüzde 64. Referandumda evet oyu verenlerin şu anda yüzde 20’si, AK Partili seçmenin yüzde 20’si şimdi güçlendirilmiş, iyileştirilmiş parlamenter sisteme geçiş yönünde fikir bildiriyor.”

PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜLMELİ

Meral Akşener parlamenter sisteme dönüşün çıkış yolu olduğunu savundu: “Bu aslında Sayın Erdoğan için de bir çıkış yolu. Bu ülke için de bir çıkış yolu. Şimdi, niye bunu istiyoruz? Bizim 150 yıllık bir tecrübemiz var. Parlamenter demokrasi tecrübemiz var.”

Kaynak: VOA Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ