8057 görüntülenme13 Ekim 2018
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rahip Brunson’la ilgili sözleri gündeme düştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Polis Akademisi Mezuniyet Töreni’nde yaptığı konuşmada, ABD'de kendilerinden bir kez daha İzmir'de tutuklu papazın istendiğini belirterek, "Sizde de bir papaz (Fethullah Gülen) var, bizde de. 'Ver papazı, al diğer papazı' dedim. Hemen, 'karıştırma orayı' diyorlar. Yok öyle şey" dediği görüntüler yeniden yayınlandı.

 Erdoğan Rahip Brunson davasıyla ilgili olarak şunları söyledi;

‘VER PAPAZI AL PAPAZI’

“Pensilvanya’daki nasipsiz adamın arkasından giden profesörler de var. Sen nasıl profesörsün? Sen profesör olsan ne yazar? ‘Papazı verin’ diyorlar. Bir papaz da sizde var, bize verin, biz de onu size verelim. ‘Onu karıştırma.’ Ne demek? Adam ilkokul mezunu, herhangi bir şeyi yok, takılmışlar peşine gidiyorlar.”

AMERİKA’NIN SESİ ÇIKMIYOR’

“ Şu anda da birçoğu kaçmış, Pensilvanya’da onun kaşanesinde, onunla beraber yaşıyorlar. 400 dönüm arazi Amerika onlara tahsis etmiş, orada beraber ‘dünyada 160 ülkeyi buradan idare ediyoruz’ diyorlar. Ama Amerika’nın bir sesi çıkıyor mu? Çıkmıyor.”

‘TEPKİ YOK’

“ Defaatle görüşmemize rağmen, 85 koli dosyayı bunlara göndermemize rağmen ses çıkıyor mu? Çıkmıyor. Burada ne demek istediğimi anlıyor musunuz? Birileri bizi bir yerlerden idare etmeye çalışıyor. Birileri bizi bir yerlerden bölmeye, parçalamaya çalışıyor. Fakat bu milleti de bu ülkeyi de bölemeyecekler, parçalayamayacaklar.”

BRUNSON GİTTİ… ‘'N'OLDU ŞİMDİ'

FETÖ ve PKK adına ajanlık yaptığı gerekçesiyle Aralık 2016'dan beri tutuklu bulunan Rahip Brunson, çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı. İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, Brunson'ın serbest kalmasını Yeniçağ'a değerlendirdi.

‘HUKUK İŞİNDE PAZARLIK OLMASI YANLIŞ’

Ağıralioğlu, yargının etki alanındaki bir olayın siyasiler tarafından pazarlık malzemesi olarak kullanılmasının yanlış olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanı'nın buradan neyi kazandığını bize izah etmesi gerekiyor" dedi. İYİ Partili Ağıralioğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

‘PAPAZA PAPAZ PAZARLIĞI’’

"Brunson meselesi konuşulurken, Cumhurbaşkanı’nın, “Sizde de bir papaz var. Bizdekini alın sizdekini verin” şeklinde yargıyı da töhmet altında bırakması, zaten bir siyasi komplikasyondu. Bu mevzuda hükümetin son derece özensiz davrandığını düşünüyorum"

"NE ALDINIZ DA NE VERDİNİZ?"

"Herkesin endişelerini haklı çıkaran bir iş oldu. Sanki bir pazarlık dönmüş de, sonra salınmış gibi oldu. Bu sürecin sonrasında neler gelecek bilmiyorum ama, “Ne aldınız da, ne verdiniz?” gibi aslında yargının sorumluluğunda olan durumun, siyasi pazarlık konusu olmasıyla ilgili bir tartışma çıkacaktır. Bizim açımızdan her tarafı zarar bu kararın. Siyaseti ‘kazan-kazan’ üzerine konuşan Cumhurbaşkanı’nın buradan neyi kazandığını bize izah etmesi gerekiyor"

"İTİBAR KAYBI OLDU"

"PKK’ya yönelik istihbarat faaliyetleriyle suçlu durumda olan birinin süreci, 'yargı kararına saygı duymamız gerek' parantezinde, tahliyeye gitti. Bizim açımızdan itibar kaybı oldu.Devletlerin bu tür meselelerle ilgili iradesini yargı kararları üzerinden siyaset adamları konuşmamalı. Bu da bizde ders olsun. Yargının yetki sahasındaki içindeki bir mevzuya siyasetçilerimiz, ‘Buradan ne kazanabiliriz?’ diye şehvet duygusuyla bakmamız lazım."

Kaynak: Yeniçağ/ gazeteduvar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ