Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2458 görüntülenme )

Putin, Şimdi de AB'den Garantörlük İstiyor!

TÜRKİYE'YE GÖZDAĞI...
 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geleneksel yılsonu basın toplantısında Türkiye Rusya arasında yaşanan krize değindi. Putin düşürülen Rus uçağı için "bu düşmanca bir tutum" ifadesini kullandı.

Toplantıyı takip edenlerden birinin elinde Türk bayrağı olması da dikkatlerden kaçmadı.

Putin'den Akkuyu nükleer santrali ve Türk akımı için de açıklamalar geldi. Putin Akkuyu için "Biz ekonomik çıkarlarımıza zarar verecek tek bir adım dahi atmayız" dedi. Türk akımı içinse "Brüksel Türk Akımı için garantör olursa, Türk Akımı projesi gerçekleşir" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin:   "Türkiye'nin neden uçağımızı düşürdüğünü anlamadık. Bu düşmanca bir tutum" diyen Putin,  "Bizimle irtibata geçmelerini beklerdik ama onlar NATO'yu kalkan olarak kullanmayı tercih ettiler." ifadelerini kullandı. 

"Türkiye'deki mevcut yönetimle anlaşmaya varmak zor olacak gibi görünüyor. İlişkilerin onarılması konusunda umut görmüyorum" dedi...
 
TÜRKİYE'YE GÖZDAĞI
 
Türkiye'ye gözdağı veren Putin, "Türkiye uçağımızı düşürdükten sonra oradan (Suriye'den) çekileceğimizi mi düşündü? Rusya öyle bir ülke değil. Suriye'deki varlığımızı güçlendirdik. Suriye'de artık S400 hava savunma sistemlerimiz var. Türkiye eskiden Suriye'nin hava sahasını sürekli olarak ihlal ediyordu. İsterse, buyursun şimdi de etsin" dedi.
 Putin'in açıklamaları şöyle:


 
TÜRKİYE'Yİ DÜŞMAN OLARAK GÖRMÜYORUZ
 
‘Teröre Karşı İslam İttifakı’nda Türkiye de var. Biz Türkiye’yi düşman olarak görmüyoruz. Türkiye, Hava Kuvvetleri’mize karşı düşmanca bir eylemde bulundu. Ama Türkiye’ye düşman ülke olarak yaklaştığımızı söyleyemeyiz. İlişkilerimiz bozuldu, evet. Bu durumdan nasıl çıkarız bilmiyorum. Top bizde değil, Türkiye’nin tarafında.
 
AKKUYU'YA 3.5 MİLYAR YATIRMADIK
 
Akkuyu Nükleer Santrali projesine 3.5 milyar dolar yatırmadık. Akkuyu’nun geleceği, şirketler arası düzeyde çözülmeli. Bu ticari bir konu. Biz ekonomik çıkarlarımıza zarar verecek tek bir adım dahi atmayız. Bu Rosatom (Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi) ile ortaklarının sorunu. Bildiğim kadarıyla Türkiye projenin çalışmaya başlaması için gereken izni henüz vermedi.
 
BRÜKSEL GARANTÖR OLURSA TÜRK AKIMI GERÇEKLEŞİR
 
Brüksel Türk Akımı için garantör olursa, Türk Akımı projesi gerçekleşir. Avrupa Komisyonu'nun bize bu konuda yazılı garanti vermesi gerekli. 
 
Türk Akımı görüşmelerini aslında bitirmiş değiliz. Bize yalnızca Avrupa Komisyonu'nun, Türkiye'den Avrupa'ya gidecek hat da dahil olmak üzere bu projenin tüm hatlarının öncelikli olduğu ve desteklendiği konusunda yazılı garanti vermesi gerekiyor. Türk partnerlerimiz Gazprom'a Brüksel'den böyle bir yazılı belge getirirlerse o zaman projede ilerleriz. Ancak şimdiye kadar böyle bir belge görmedik.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ