Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Ticaret Odası ve Amerikan Türk Konseyi üyelerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Erdoğan, DEAŞ'ı sıfırlamak, yok etmek konusunda kararlı olduklarını belirterek, "Dünyaya tehdit oluşturan tüm terör örgütleri ile mücadeleye kararlıyız" dedi.

ABD Ticaret Odası ve Amerikan Türk Konseyi üyeleri ile son olarak 2017 yılı ekim ayında bir araya geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son görüşmeden bu yana Türkiye olarak pek çok sınama ile yüz yüze kaldıklarını belirterek, şöyle konuştu;

‘DEĞERLİ DOSTUM BAŞKAN TRUMP’LA YAKIN DİYALOĞUMUZ VAR’’

"Bugün o dönemde yaşadığımız onca badireye rağmen Türk-Amerikan ilişkileri bağlamında geleceğe çok daha umutla bakıyoruz. Müşterek noktalarımızın görüş ayrılıklarımızdan katbekat fazla olduğuna inanıyorum. 

Gerilimin yerini işbirliği ve dayanışmanın almasında en önemli faktörlerinden birinin değerli dostum Başkan Trump ile aramızda tesis ettiğimiz yakın diyalog ve iletişimdir. Başkan Trump’un özellikle Suriye bağlamında aldığı son inisiyatif Türk-Amerikan ilişkilerini baltalamaya çalışanların planlarını boşa çıkartmıştır” diye konuştu. Erdoğan’ın sığınmacılar ve güvenli bölgeye ilişkin açıklamaları şöyle;

'GÜVENLİ BÖLGELERDE KONTEYNER KENTLER OLUŞTURALIM'

“23 bin TIR ve kamyonun, Suriye’nin kuzeyinde terör örgütüne verildiğini belirten Erdoğan, " Atalım adımları, eğer insani bir yaklaşım düşünüyorsak, mültecilere kapılar açalım diyorsak bu güvenli bölgelerde konteyner kentler oluşturalım. Bu kadar silah, mühimmat bunları yapacağımıza buralarda bu tür imkanları sağlayalım.”

‘SUUDİ VELİAHTI SÖZ VERDİ AMA BİR KURUŞ GELMEDİ’

“Kimler destek verecekse versinler. Ben Sayın Merkel’e de bunları açtığımda bana ciddi rakamlardan bahsetti ‘verebilirim’ dedi. Ben bunca mülteciyi ülkemde ağırlamaktansa kendi topraklarında yapılmış olan bu konutlarda yaşasınlar. Suudi Arabistan’ın şu an ki veliaht prensi de söz vermişti ama hiçbirinden 1 kuruş geldiği yok" diyerek tepki gösterdi.
'ŞU ANA KADAR YAPTIĞIMIZ HARCAMA 35 MİLYAR DOLAR'

Mülteciler için şu ana kadar yaptıkları harcamanın 35 milyar doları bulduğunu aktaran Erdoğan, "ABD verdiği sözü yerine getirmedi. ABD’den bizim şu ana kadar aldığımız rakam, bu da bizim bütçemize giren değil, uluslararası kuruluşlara bu para gelir, o da 1 milyar 750 milyon Euro. Müttefiklerimizden, koalisyon ortakların mülteci ve terör sorununa kökten çözüm sunan bu teklifimize müspet cevap alamadık.

Biz Türkiye olarak müttefiklerimizden sadece lojistik destek alarak bu güvenli bölgeyi kuracak, ortak menfaatlerimiz doğrultusunda yönetecek her türlü imkana sahibiz. Şu anda El Bab’da, Cerablus’ta, Afrin’de mevcut okulları restore ettiğimiz gibi hastaneler kuruyoruz, gençlerin ve çocukların kaynaşması için sosyal etkinlikleri hızlandırıyoruz” dedi.

Kaynak: DHA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ