Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabı üzerinden Marmara Denizi'nde olması beklenen büyük depremle ilgili açıklamalarda bulundu. Öte yanda, Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada tartışmalı Kanal İstanbul projesi için internet sitesi açıldığı duyuruldu.

MARMARA’DA DEPREM BEKLENİYOR

Görür, açıklamasında, "Gölcük ve Düzce depremleriyle Marmara’nın altındaki kabuk aşırı yüklendi. Marmara’da deprem olasılıkla Kumburgaz kolunda ve minimum 7.2 büyüklüğünde olacak" ifadesini kullandı. Twitter adresi üzerinden açıklamalarda bulunan Deprem Uzmanı Naci Görür, şu ifadeleri kullandı:

20. YÜZYILDA ÇOK SAYIDA DEPREM OLDU, FAY GERGİNLİĞİ BOŞALDI

* KAF (Kuzey Anadolu Fayı) ve DAF (Doğu Anadolu Fayı) ülkemizde deprem üreten en önemli iki fay zonudur. Bu faylar boyunca yer alan yerleşim alanları zaman zaman büyük depremlere maruz kalırlar. KAF 20. yy. çok sayıda deprem üreterek enerjisini boşaltmıştır. Bu depremler 1939 Erzincan, 1942 NiksarErbaa, 1943 TosyaLadik, 1944 BoluGerede, 1957 BoluAbant, 1967 AdapazarıMudurnu, 1999 Gölcük ve Düzce depremleridir.

1999’DAN İTİBAREN HER AN (EN GEÇ 30 YIL İÇİNDE) BU KABUK KIRILACAK

* Bu depremler ve burada saymadığım diğer bazı depremler sonucu 100 binden fazla insanımız kaybedildi maalesef. Depremlerin yerlerine dikkat ederseniz 19391999 deprem zinciri Doğudan başlamış Batıya kayarak İstanbul'un kapısına dayanmıştır. KAF'ın depremleri doğudan batıya taşıma alışkanlığı vardır. En son deprem Gölcük'deydi şimdi hedef Marmara Denizi. Gölcük ve Düzce depremleriyle Marmara'nın altındaki kabuk aşırı yüklendi. 1999 yılından itibaren her an olmak kaydıyla bu kabuk 30 yıl içinde kırılacak (510 sene önce veya sonra olabilir).

‘7.2 ŞİDDETİNDE’
* İlk 20 sene içerisinde olmadığına göre son 10 yıllık periyotta deprem olma olasılığı %50'den fazlaya çıktı. Marmara'da deprem olasılıkla Kumburgaz kolunda ve minimum 7.2 büyüklüğünde olacak.

ERDOĞAN KANAL İSTANBUL’UN PEŞİNDE

Öte yanda, Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada tartışmalı Kanal İstanbul projesi için internet sitesi açıldığı duyuruldu. Kamuoyunu ikiye bölen İstanbul’a kanal açma projesi “Kanal İstanbul” için internet sitesi açıldı. Duyuruyu Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun yaptı. Altun, Twitter’dan şunları paylaştı;

‘KANAL SİTESİ AÇILDI, HAYIRLI UĞURLU OLSUN’

“Boğaz nefes alacak, Türkiye kazanacak. Kanal İstanbul projesine ilişkin proje detaylarını ve tüm soruların yanıtlarını içeren kanalistanbul.gov.tr internet sitesini yayına açtık. Tecessüs sahiplerini sitemize bekliyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ