Korona virüsün İngiltere’de mutasyona uğradığı haberleri tüm dünyada bir numaralı gündem maddesi haline geldi. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Bu mutasyon eğer gerçekten orijinal virüsten daha hızlı yayılıyor ise, salgının bitmesi için beklediğimiz mutasyonun başlangıcı da olabilir. Çünkü o mutasyonda virüsün daha bulaşıcı, ancak zararsız hale gelmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TELAŞ İÇİN ŞİMDİLİK NEDEN YOK’

Mutasyona uğrayan korona virüsle ilgili açıklama yapan, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yaşanan durumun ardından telaşlanacak bir şeyin olmadığını ifade ederek, “Birkaç gündür herkes İngiltere’de ortaya çıkan yeni mutant coronavirus’la (B.1.1.7)ilgili telaş içerisinde. Henüz karamsarlık için bir neden yok. Çünkü; 1) Bulaşıcılığın % 70 arttığı bulgusu şimdilik sadece bir modelleme sonucu” ifadelerini kulandı.

‘ÖNLEM ALINMASI DOĞAL’
Mutasyonun ardından ülkelerin önlem almasının gayet doğal olduğunu altını çizen Mehmet Ceyhan, “Ülkelerin önlem alması doğal, çünkü virüsün özellikleri tam anlaşılıncaya kadar, yani daha bulaştırıcı ve ağır hastalığa neden olmadığı belli oluncaya kadar yayılması önlenmelidir” dedi. Prof. Dr. Ceyhan sözlerini şöyle sürdürdü:

‘SALGININ BİTMESİ İÇİN BİR BAŞLANGIÇ OLABİLİR’
“Bu mutasyon eğer gerçekten orijinal virüsten daha hızlı yayılıyor ise, salgının bitmesi için beklediğimiz mutasyonun başlangıcı da olabilir. Çünkü o mutasyonda virüsün daha bulaşıcı, ancak zararsız hale gelmesini bekliyoruz. Yani ilk değişiklik gerçekleşmiş olabilir. Ancak istemediğimiz yönde bir mutasyon olursa, zorunlu olarak virüsün yayılmamasına gayret edeceğiz. Sonuç olarak henüz telaşlanacak bir noktada değiliz. Her zamanki gibi dikkatli olmalıyız.”

Kaynak Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ