Ekonomi
04 Ocak 2022 ( 5981 görüntülenme )

Prof Başlevent ''Hazır Olun'

Prof. Dr. Cem Başlevent, “Döviz kurları sabit kalsa dahi yeni yıl zamları enflasyonun rekor düzeylerde kalacağını ortaya koyuyor" dedi.

GEÇ DEVREYE ALINDI
Son alınan kararlar ışığında 2022'de Türkiye ekonomisinin durumunu değerlendiren Bilgi Üniversitesi Ekonomi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Başlevent, kur korumalı mevduat gibi normalde dövize kaçışı önleyebilecek bir ürünün beklentiler bozulduktan sonra, yani çok geç devreye alındığını söyledi.

‘ENFLASYON REKOR DÜZEYLERE ÇIKACAK’

Bu saatten sonra, otomobil, cep telefonu gibi tamamen döviz kurlarına bağlı ürünler dışında kalan mal ve hizmetlerin fiyatlarında kayda değer bir gerileme beklemediği belirten Başlevent, “Resmi enflasyonun %36 olduğu, asgari ücretin %50 arttığı bir ortamda, tüm tarafların fiyatlama davranışı buna uygun olacaktır. Yılbaşında gelen enerji ve ulaşım zamları, döviz kurları sabit kalsa dahi önümüzdeki aylarda da enflasyonun rekor düzeylerde kalacağını ortaya koyuyor” yorumunu yaptı.

‘AKP’NİN GERİ ADIM ATMASI ZOR’
Hayat pahalılığını geri götürecek her uygulamanın halktan destek bulacağını kaydeden Prof. Cem Başlevent, önümüzdeki bir iki ay içinde açık ya da örtülü bir faiz artışı ile kurların dolayısıyla enflasyonun dizginlenmeye çalışılmasının olasılıklar arasında olduğunu ancak bu politika değişikliğinin ‘faiz sebep enflasyon sonuç' düşüncesinden geri dönüş anlamına geleceği için çok kolay olmayacağını söyledi.

‘DAR GELİRLİLER İÇİN ÇOK ZOR BİR YIL OLACAK’
Bu yılın dar gelirli kesimler ve kayıt dışı çalışanlar için çok zor geçeceğini belirten Prof. Cem Başlevent, geniş kitleler için kayda değer bir refah artışı sağlanabilmesinin zor olduğu belirtti. Özel otoyol ve köprülerin çok pahalandığına işaret eden Başlevent, “Dolar hep 34 lirada kalacakmışçasına yapılan döviz bazlı sözleşmeler hem bütçeye ciddi bir yük oluşturuyor, hem de iktidarın en büyük övünç kaynaklarından olan mega projelerin ne derece toplum yararına olduğunu sorgulatıyor” yorumunu yaptı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ