Polimetre'nin yaptığı "Bugün seçim olsa" anketine göre AKP-MHP destekli Cumhurbaşkanı adayı yüzde 50'yi geçemiyor. İkinci turda ise muhalefetin adayının şansı daha yüksek.

SON SEÇİM ANKETİNDE BÜYÜK DÜŞÜŞ, MHP DESTEĞİ DE YETMİYOR
Polimetre’nin, “Bugün seçim olsa (Şubat 2020) Cumhurbaşkanları adaylarının oy oranları’ çalışmasına göre, MHP’nin desteklediği AK Parti adayı en çok oyu alıyor ancak yüzde 50 barajını geçemiyor. İkinci Turda AK Parti veya CHP Adayının seçimi kazanabilmesi için İYİ, YP, HDP’den en az ikisinin desteğini alması gerekiyor.

‘İKİNCİ TURDA MUHALEFET ADAYININ ŞANSI DAHA YÜKSEK’
Çalışmada, “Birinci turdaki oy kompozisyonu ve muhalif partilerin 23-Haziran-2019 İstanbul ittifakı nedeniyle edindikleri deneyim nedeniyle, “Muhalefet adayının 2. Turda seçimi kazanma ihtimalinin daha fazla olacağı” konusundaki düşüncemizde bir değişiklik yoktur” denildi. Çalışmada dikkat çeken değerlendirmeler şöyle:

‘OLAĞANÜSTÜ BİR ŞEY OLMAZ İSE, AKP ADAYININ KAZANMA ŞANSI YOK’
“Zaman AK Parti Adayının aleyhine, muhalefet adayının lehine geçmektedir. AK Parti adayının cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması ancak, olağanüstü durumların gerçekleşmesi halinde söz konusu olabilir. Normal şartlar altında, seçim kazanma ihtimali olmayan cumhur ittifakının erken seçim istemesi söz konusu olmaz.”

‘ANCAK SAVAŞ HALİNDE SEÇİMLER ERTELENEBİLİR’
“Seçim günü (2023-haziran) yaklaştığında, anayasa 78. maddeye göre TBMM “Savaş sebebiyle seçimlerin ertelenmesine” karar verebilir. Bir başka seçenek de, “Cumhur ittifakının parlamenter sisteme dönülmesini istemesidir. Ayrıca; Anayasa’ya göre, seçimlerin vaktinde (2023-haziran) yapılması durumunda, zaten 2 kez cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan’ın, tekrar aday olması söz konusu olmayacaktır.”

Kaynak: gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ