Polimetre Araştırma Şirketi, son anket sonuçlarını açıkladı. Yayınlanan verilere göre MHP barajı geçemiyor, AKP'nin oyu düşüyor. CHP ve İYİ Parti yükselişte.

‘MHP’DE BARAJ, ERDOĞAN’DA ADAYLIK SORUNU’

Polimetre Araştırma Şirketi'nin kurucusu Mehmet Günal Ölçer, son yaptırdığı seçim anketiyle ilgili verileri paylaştı.Ölçer, bugün seçim olsa MHP'nin barajı geçemeyeceğini savundu. AKP'nin oylarının erimekte olduğunu ifade eden Ölçer, Millet İttifakı'nın iki ayağı CHP ve İYİ Parti'nin ise oylarını artırdığını söyledi.

Ölçer ayrıca, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anayasada yer alan maddelere göre, iki dönem Cumhurbaşkanlığı yaptığı için bir sonraki seçimlerde aday olamayacağını ifade etti. Ölçer yaptıkları araştırmalara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

‘ARTIK AKP’NİN İKTİDARI SÜRDÜRME ŞANSI YOK’

“Biz sayılar da şunu görüyoruz, artık AKP’nin Türkiye’de iktidarını sürdürme şansı yok. Olağanüstü şartların gerçekleşmemesi halinde AKP iktidarı sürmeyecektir ve ilk demokratik seçimden sonra genel seçimden sonra AKP yok olacaktır, bitecektir diyoruz.”

‘HİÇBİR PARTİNİN ADAYI BİRİNCİ TURDA TEK BAŞINA YÜZDE 50’Yİ BULAMIYOR’

“Hiçbir partinin adayı birinci turda tek başına yüzde 50’yi bulamıyor, bu net gözüküyor ve seçimin ne zaman yapılacağına bağlı olaraktan yani bugün yapılacak seçimde alınacak sonuçla altı ay sonra bir sene sonra yapılacak seçimdeki sonuçlar farklı ve her geçen gün AKP adayının o gün her kim olursa aleyhine işlediğini görüyoruz.”

“ERDOĞAN TEKRAR ADAY OLAMAZ DİYORUZ”


“Hatta başka bir şey daha söylüyoruz, biz diyoruz ki Erdoğan tekrar aday olamaz diyoruz, çünkü iki defa Cumhurbaşkanlığı yapmıştır, Anayasa’da çok açık bir şekilde diyor ki iki defa cumhurbaşkanı yapan tekrar aday olamaz, diyor. Olabilmesinin bir tek yolu var parlamentodan erken seçim kararı çıkarsa bir istisnası var bunun.”

‘MHP BUGÜN SEÇİM OLSA BARAJI GEÇEMEMEKTEDİR’


“MHP bugün seçim olsa barajı geçememektedir. İYİ Parti’nin oylarında yükselme var. HDP’nin oylarında yükselme var. CHP’nin oylarında yükselme var, çünkü belediye başkanlarının avansları sürüyor ama giderek onun düşeceğini öngörüyoruz. AK Parti’nin oyları her geçen gün eriyor. Cumhur İttifakının oyları her geçen gün eksiliyor.”

‘MHP’DEN GİDEN OYLARIN BİR KISMI İYİ PARTİ’YE BİR KISMI YENİ PARTİLERE GİDECEK’


“MHP’den giden oyların az bir kısmı İYİ Parti’ye gidebilir, ama çoğu yeni partilere gidecek. HDP’de bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Ama onun gideni de yeni partilere gidecek. Kimi yerde Davutoğlu’na gidecektir, kimi yerde Babacan’a gidecektir. Serdaroğlu ne yapar bilemiyorum ama başarılı olmasını bekliyorum.Üç partinin oy oranını biz yüzde 10 olarak bundan bir ay önce görüyorduk ve şu andaki çalışmalarımızda da 10.7 olarak görüyoruz hatta.”

‘KARARSIZ SEÇMEN YENİ PARTİLERE’

AKP’li olup da şu anda ‘kararsız’ gibi gözüken seçmenin gideceği yer belli, yeni partilerden bir tanesi. CHP’li olup da bugün ‘kararsız’ olan bunu söyleyen veya söyleyemeyen seçmenin gideceği yer belli, o da yeni kurulan partilere gidecek, üç tane parti görüyoruz Davutoğlu’nun partisi, Babacan’ın partisi, Rıfat Serdaroğlu’nun partisi. Bizim çalışmamızdaki bir eksiklik biz çalışmalarımızı hep sayısal veriye dayandırdığımız için ve bu üç partinin önceki bir verisi olmadığı için elimizde biz bu üçünü ayıramıyoruz birbirinden. Yeni partiler adı altında biz bu partileri bir görüyoruz.”

YENİ PARTİLER NE YAPACAK?

“Son tahlilde bunlar bir araya geleceklerdir. Bunu da öngörüyoruz, bir şekilde Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ı ‘çıkın partinizi kurun’ noktasına getiren irade ‘ayrı gitmenizin sizin için bir faydası yoktur birleşin’ noktasına da getirecektir, dolayısıyla birlikte gireceklerini düşünüyoruz.”

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ