Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu ve yaklaşık 20 yıl yönettiği Medipol grubuna, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden bir büyük ikramiye verildiği ortaya çıktı.

2004’TE PLANLAMIŞLAR

Süreç 2004 yılında başladı. Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul Kadıköy'de E-5 karayolu üzerindeki çok değerli arazisine, Yap-İşlet-Devret modeliyle hastane yapılmasına karar verdi. İhale sonrası 2004'te imzalanan sözleşmedeki maddeye göre; yapılacak hastane binasında herhangi bir şekilde oluşacak kapalı alan artışı halinde, müteahhit bu imalatları yapacak ve herhangi bir hak talep etmeyecekti.

ŞİMDİ İKİ KaT DAHA FAZLA

Madde çok açıktı ancak 2011'deki imar değişikliği sonrası görmezden gelindi. Çok daha fazlası verildi. Vakıflar Meclisi, aldığı bir kararla 17 yıllık işletme süresine 16 yıl daha ekledi. Böylece sözleşmedeki açık hükme rağmen, Medipol'ün işletme süresi iki katına çıkarıldı. Sayıştay tarafından hazırlanan 2020 raporunda Medipol'e çıkan piyangonun detayları şöyle özetlendi:

‘SÖZLEŞMEDEKİ HÜKME AYKIRI OLDUĞU AÇIK’

“Yapılan incelemelerde; işin sözleşmesinin 26.10.2004 tarihinde yapıldığı, yer tesliminin ise arsa üzerindeki işgalciler nedeniyle ancak 14.04.2018 tarihinde yapılabildiği,2011 tarihindeki imar değişikliği nedeniyle de, sözleşmede öngörülen metrekarenin 2,5 katı metrekare artışı olduğu görülmüştür. Bu imar değişikliği gerekçe gösterilerek 2011 tarihindeki Vakıflar Meclisi kararıyla müteahhide ek işletme süresi verilmiştir. Sözleşmenin ilk halinde yapım dahil 17 yıl olarak öngörülen sözleşme süresine ek olarak, müteahhide 16 yıl ek işletme süresi verilmiştir. Bu hususun yukarıda bahsedilen sözleşme hükmüne aykırı olduğu açıktır. Zira herhangi bir metrekare artışına itiraz edilemeyeceği, müteahhidin de imzası bulunan sözleşmede açık bir şekilde ifade edilmektedir.

‘EK SÜREYİ İPTAL EDİN’

Kaldı ki, müteahhit artan kapalı alanı ticari faaliyette kullanarak, katlandığı ek külfetin hakkını da almış olacaktır. Bu itibarla; ilgili sözleşmenin açık hükmüne rağmen ek işletme süresinin verilmesinin uygun olmadığı değerlendirilmektedir. Verilen ek işletme süresine ilişkin hususun hukuki yollara başvurularak düzeltilmesi gerekmektedir.”

MEDİPOL'ÜN KURUCUSU VE 20 YILLIK YÖNETİCİSİ SAĞLIK BAKANI KOCA

İhalenin yapıldığı 2004 yılında da, işletme süresine 16 yıl eklendiği 2011 yılında da Medipol’ün başında Fahrettin Koca vardı. Medipolitan Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın (bu günkü adıyla Türkiye Eğitim, Sağlık ve Araştırma Vakfı-TESA) Kurucu Başkanı olan Dr. Fahrettin Koca, aynı vakıf aracılığıyla 1997 yılında Medipol Hastanesi ve 2009 yılında Medipol Üniversitesi’ni kurdu. yapılırken de, işletme Medipol, AKP iktidarında kamuya ait taşınmazlar üzerinde hızla büyüdü. 

Unkapanı'ndaki Tekel binası, TCDD Ankara Garı, Kadıköy'deki SGK arazisi, Kavacık’taki Karayolları arazisi, Atatürk Orman Çiftliği arazisi, Kadıköy’deki okul arazi üzerinde yapılan Medipol hastaneleri çok tartışıldı.2012 yılında açılan Medipol Bağcılar Hastanesi’nin kurdelesini Fahrettin Koca, Başbakan Erdoğan ve beş bakanla birlikte kesmişti.

KOCA AİLESİ İŞ BAŞINDA

2018 yılına bakan oluncaya kadar Medipol'ün başında olan Koca, 2020 yılında bir basın toplantısında soru üzerine Medipol’le ilişiğini kestiğini, 1-1.5 yıldır hastaneye uğramadığını söyledi. Ticaret sicil kayıtlarına göre Medipol'ün başında halen Koca ailesi üyeleri bulunuyor. Özer Koca Yönetim Kurulu Başkanı ve Nusret Koca Yönetim Kurulu Üyesi … TESA'nın yönetim kurulu üyeleri arasında da aileden Serdal Koca yer alıyor.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ