Politika
13 Haziran 2018 ( 34568 görüntülenme )

Son anket açıklandı!.. AKP'DE DEPREM!..

AK Parti-MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nın ilan ettiği 24 Haziran seçimlerine kısa bir süre kalırken, kamuoyu yoklamaları da devam ediyor. Anketlerin büyük bir kısmına göre Cumhur İttifakı Meclis çoğunluğunu sağlayamıyor, Millet İttifakı ise yükselişte.

MECLİS ÇOĞUNLUĞU MİLLET İTTİFAKINDA

Yaptıkları son ankette Millet İttifakı'nın Meclis'te çoğunluğu elde edeceği ve seçimlerin ikinci tura kalacağı yönünde bir tablo çıkan Piar Araştırma'nın sahibi Kadir seçimlere ilişkin sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

'ERDOĞAN'IN PERFORMANSI SÜREKLİ DÜŞÜYOR'

"AKP ve adayı Erdoğan'ın performansını değerlendirirsek sürekli bir düşüş içinde olduğunu görüyoruz. Hem Erdoğan'ın performansı düşüyor hem de AKP'nin performansı. Şu an bizim gözlemlediğimiz Erdoğan'ın AKP'yi boşladığı. Meclis çoğunluğunu kaybedeceğini anladığı için kendi adaylığına daha çok odaklanmış durumda. Vizyonu da halkın talepleri karşısında dar kalıyor.

 '1 TL'ye tuvalet, yol yaptık, havalimanları yaptık, bedava kek ve çayların dağıtılacağı kıraathaneler' de halkın uzun süredir yaşadığı ekonomik sorunlara bir çözüm olarak görünmediği için bu da oy kaybını sürekli hale getirmiş durumda."

'İNCE, ERDOĞAN'I YENEBİLECEK BİR ADAY OLARAK GÖRÜLMEYE BAŞLANDI'

“Görülüyor ki bu seçimlere kadar bir miktar daha devam edecek. CHP açısından baktığımızda adayları yokken oyları çok düşüktü ancak Muharrem İnce çok iyi bir çıkış yaptı. Hem kaybettiği oyları geri topladı hem de cumhurbaşkanlığı adaylığında gösterdiği performansla ikinci tura kalacak ve Erdoğan'ı yenebilecek bir aday olarak görülmeye başlandı. Medyada görülmesi, seçim kampanyasının pozitif olması, sürekli yüzü asık bir siyasetçi gören halkta da olumlu bir geri dönüş aldı.”

'CUMHUR İTTİFAKI'NDAN İYİ PARTİ VE AKŞENER'E OY KAYIŞI SÜRÜYOR'

“Akşener'in yaptığını halkımız göremedi ama Meral Akşener muhalefet oylarına talip değil, onun derdi AKP'yi devirmek. Dolayısıyla Akşener, AKP ve MHP tabanına seslenen bir tarz izliyor. Daha çok o kesime sesleniyor. Cumhur İttifakı'ndan İYİ Parti'ye ve Akşener'e oy akışı halen yüksek bir seviyede devam ediyor. Cumhur İttifakı içinde AKP, MHP'ye de oy kaybediyor. Bu anketlerde de görülüyor.”

'SAADET PARTİSİ YÜZDE 5'LERDE BİR OY ALABİLİR'

Bir taraftan da baraj sıkıntısı kalmadığı için Saadet Partisi'nin oylarının yükselebileceği öngörülüyor. Bu seçimde SP'nin yüzde 5'ler civarında bir oy alabileceğini öngörüyoruz. SP, küskün ve kendini güvende hissetmeyen muhafazakarlar için bir kapı oldu.

'CUMHUR İTTİFAKI'NDA ÇATLAK OLURSA BU MHP KANADINDAN OLUR'

Cumhur İttifakı'nda bir çatlak oluşursa bu MHP kanadında yaşanacak. Çünkü sürekli oradan aykırı sesler yükseliyor. Meclis seçimlerinde MHP'ye oy verecek, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'a oy vermeyecek bir kitle var. Bu kitle Akşener'e ve çok ilginç şekilde İnce'ye yönelmiş durumda. Bu ittifak çatlamayacak bana göre çünkü Erdoğan bunun için bütün önlemlerini aldı ve planlarını ona göre yaptı.

'DİP DALGA KAYSERİ, ÇORUM, ÇANKIRI GİBİ İLLERDE YAŞANACAK'

Biz Türkiye'yi temsil eden büyük metropollerde anket yapan bir firmayız. Bizim daha çok göremediğimiz internet erişimi olmayan, sosyal medya kullanmayan illerde bir dip dalgası gelecek. Özellikle Doğu Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu, buralar bize çok şaşırtıcı sonuçlar gelmesini sağlayabilir. Yani Kayseri, Çorum, Çankırı, Burdur, Isparta gibi iller seçim sonuçlarında sürpriz beklediğimiz, dip dalga dersek bu bölgelerden gelecektir.

'AKP, İSTANBUL, ANKARA VE ANTALYA GİBİ İLLERİ KAYBEDECEK'

“Düşüş bu illerde de sürüyor. Halk tarafından sevilen ya da benimsenen belediye başkanlarının görevden alınmasıyla buralardaki oy oranları daha da düşmüş durumda. Gökçek, Topbaş gibi isimlerin görevden alınması tabi ki seçmende bir etki yaratacaktır ve AKP yerel seçimlerde bu illeri özellikle İstanbul, Ankara ve Antalya gibi illeri kaybedecek gibi görünüyor. AKP'deki düşüş eğilimi sürecektir.”

Kaynak: sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ