İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan, Kartal'da çöken 8 katlı binayla ilgili gece yarısı yeni bir açıklama geldi. 2 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili İçişleri Bakanı Soylu, 9 yaşındaki bir çocuk dahil enkaz altından 4 kişinin daha çıkarıldığını belirti. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise toplam 7 binanın emniyet amaçlı boşaltıldığını söyledi. Öte yandan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yaralı sayısının 12, hayatını kaybedenlerin sayısının da üç olduğunu açıkladı. 02.42 sularında çöken binanın yanındaki 10 katlı binanın çökme ihtimaline karşı kurtarma çalışmalarına ara verildi

ÜÇ KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ, 12 KİŞİ YARALI

Kurtarma çalışmalarının sürdüğü noktada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gece yarısı son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. İçişleri Bakanı Soylu, Kartal’da çöken binanın enkazından 1’i ağır 4 kişinin daha kurtarıldığını duyurdu. Soylu, yaptığı açıklamada; “4 kişi daha enkazdan çıkarıldı. En son 9 yaşındaki Mahmut Tayyip çıkarıldı” dedi.

Süleyman Soylu, en son kurtarılan çocuğun sağlık durumuna ilişkin ise, “Şu anda durumu iyi, kendisiyle çokça konuşuldu. Bir ayağının üzerinde enkaz vardı. Allah’a çok şükür kurtarıldı.” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, “Haber alınamayan kaç kişi var?” şeklindeki soru üzerine şunları kaydetti: 

HENÜZ KESİN TESPİTLER YAPILAMADI

“Şu an bizim elimizde tespitler var. Müsaade ederseniz bu rakamları tam net bir tabloya ulaştıktan sonra verelim. Çünkü bu konularda vereceğimiz bir rakam bizi kendi adımıza bir spekülasyona iter. Onun için izniniz olursa bizim elimizde rakamlar var. Bu rakamlarla ilgili Sayın Valimiz açıkladı. Hanede 40 kişi oturuyor toplam. Misafirler de var. Misafirlerle ilgili ulaştıklarımız var, ulaşamadıklarımız var. Onun için vereceğimiz bir rakam farklı sonuca yol açar.”

KURUM: 5 FARKLI NOKTADA KURTARMA OPERASYONU SÜRÜYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise Kartal’da çöken binaya ilişkin, 5 ayrı noktada kurtarma operasyonun sürdüğünü bildirdi. Kurum, yıkılan binanın yanındaki binada da tespitler yaptıklarını belirterek, “Binanın hem zemin hem de bodrum katındaki taşıyıcı sistem olan kolon ve perdelerin yıkıldığını gördük. Birkaç kolon ve perde yıkılmış durumda.” dedi.

VALİ: ÜÇ KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Çöken bina ile ilgili İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan bir açıklama daha geldi. Gazetecilere açıklama yapan Yerlikaya, “Yaralı kurtarılan vatandaşımız 12, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 3 oldu.” dedi. Öte yandan çöken binanın bitişiğindeki apartmanın kolonlarında kırıklar oluşması nedeniyle binanın çökme ihtimaline karşı saat 02.42’de çalışmalar durduruldu.

"Kartal ilçemiz Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokakta bugün saat 15.59 da meydana gelen binanın çökmesi olayı arama kurtarma faaliyetlerimiz aralıksız devam etmektedir. Enkazdan şu ana kadar 11 ağır olmak üzere 7 vatandaşımız yaralı olarak kurtarılmış, 2 vatandaşımız da maalesef hayatını kaybetmiştir. Yaralı vatandaşlarımızın tedavileri sevk edildikleri hastanelerimizde devam ediyor. Kimliğini tespit edilen yaralı vatandaşlarımız;

1- Hilal Tuana Alemdar (13 yaşında, genel durumu iyi, Bezmialem Dragos Hastanesi)
2- Halil İbrahim Alemdar (23 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)
3- Adem Alemdar (47 yaşında, ameliyat oldu, yoğun bakımda, Kartal EAH)
4- Safiye Alemdar (44 yaşında, ameliyatta, Kartal EAH)
5- Adile Oral (77 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)
6- Nazan Tekgöz (37 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)
7- Güler Yılmaz (56 yaşında, genel durumu iyi, Kartal EAH)

Hayatını kaybeden vatandaşımızın kimlik tespit çalışmaları devam ediyor. Başta AFAD Arama Kurtarma Birliklerimiz olmak üzere enkaz kaldırma çalışmalarında görev yapan ekiplerimiz büyük bir gayretle çalışıyor. Bu elim olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ