42020 görüntülenme12 Ekim 2018
ABD'li Rahip Brunson'un serbest bırakılmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ver papazı al papazı" şeklindeki sözleri yeniden gündeme geldi.

"VER PAPAZI AL PAPAZI"

Brunson’un serbest bırakılmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce rahip için söylediği sözler tekrar gündeme geldi. Birçok defa Brunson’un terörist olduğunu savunan Erdoğan, "Ver papazı al papazı" diyerek ABD’nin FETÖ ele başı Fethullah Gülen’i iade etmesi çağrısında bulunmuştu. 

Erdoğan, "Bir papaz da sizde var. Üstelik bizdeki yargılanıyor, sizdeki yargılanmıyor" demişti.

Papaz vakasına ilk tepki!.. ''N'OLDU ŞİMDİ'

FETÖ ve PKK adına ajanlık yaptığı gerekçesiyle Aralık 2016'dan beri tutuklu bulunan Rahip Brunson, çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı. İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, Brunson'ın serbest kalmasını Yeniçağ'a değerlendirdi.

‘HUKUK İŞİNDE PAZARLIK OLMASI YANLIŞ’

Ağıralioğlu, yargının etki alanındaki bir olayın siyasiler tarafından pazarlık malzemesi olarak kullanılmasının yanlış olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanı'nın buradan neyi kazandığını bize izah etmesi gerekiyor" dedi. İYİ Partili Ağıralioğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

‘PAPAZA PAPAZ PAZARLIĞI’’

"Brunson meselesi konuşulurken, Cumhurbaşkanı’nın, “Sizde de bir papaz var. Bizdekini alın sizdekini verin” şeklinde yargıyı da töhmet altında bırakması, zaten bir siyasi komplikasyondu. Bu mevzuda hükümetin son derece özensiz davrandığını düşünüyorum"

"NE ALDINIZ DA NE VERDİNİZ?"

"Herkesin endişelerini haklı çıkaran bir iş oldu. Sanki bir pazarlık dönmüş de, sonra salınmış gibi oldu. Bu sürecin sonrasında neler gelecek bilmiyorum ama, “Ne aldınız da, ne verdiniz?” gibi aslında yargının sorumluluğunda olan durumun, siyasi pazarlık konusu olmasıyla ilgili bir tartışma çıkacaktır. Bizim açımızdan her tarafı zarar bu kararın. Siyaseti ‘kazan-kazan’ üzerine konuşan Cumhurbaşkanı’nın buradan neyi kazandığını bize izah etmesi gerekiyor"

"İTİBAR KAYBI OLDU"

"PKK’ya yönelik istihbarat faaliyetleriyle suçlu durumda olan birinin süreci, 'yargı kararına saygı duymamız gerek' parantezinde, tahliyeye gitti. Bizim açımızdan itibar kaybı oldu.Devletlerin bu tür meselelerle ilgili iradesini yargı kararları üzerinden siyaset adamları konuşmamalı. Bu da bizde ders olsun. Yargının yetki sahasındaki içindeki bir mevzuya siyasetçilerimiz, ‘Buradan ne kazanabiliriz?’ diye şehvet duygusuyla bakmamız lazım." 

ABD ile krize neden olan Rahip Andrew Brunson, mahkemenin verdiği 3 yıl 1 ay hapis cezasının ardından tutuklu kaldığı süre de göz önünde bulundurularak serbest bırakıldı. Adli kontrol şartı da kaldırılan Papaz’ın ABD’ye döneceği üzerinde duruluyor.

Kaynak: You tube/ Sözcü/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ