14900 görüntülenme 27 Kasım 2021
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Başdanışmanı, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde, TBMM'deki 2009 Mali Yılı Bütçe konuşmasından bir kesit paylaştı.

‘SENİ GİDİ EKONOMİST SENİ’
Tuncay Özkan, videoyu sosyal medya hesabından paylaşırken “Allah insanı böyle sınıyor. Ayıpladığın bataklıkta boğulursun. Seni gidi ekonomist seni!” ifadelerini kullandı. Videoda Erdoğan, AKP iktidarından önceki hükümetlerin ortaya koyduğu ekonomik tabloyu eleştiriyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

‘HER GÜN ZAM VAR MI BÖYLE BİR ŞEY’
* Buyurun devalüasyon, piyasaya kara bulut gibi çöktü. Fiyat artışları önlenemiyor. Dün de sabun, zeytin yağı, deri ve kösele fiyatlarına zam geldi. Bitmedi, akaryakıt zammı yürürlüğe girdi. Şeker satışları dün durduruldu. Var mı böyle bir şey?

‘AKP YAPAR’
* Bitmedi, 5 litre benzin 500 lira. Akaryakıt darlığı yüzünden cinayet işlenmeye başlandı, Kırıkhan'da da benzin kuyruğunda bir kişi öldü, 6 kişi yaralandı. Kişi başına düşen gayrı safi yurtiçi hasıla, Avrupa Birliği tanımlı 2002'de 3 bin 517, 2007'de 9 bin 305. Bu yıl sonu itibariyle 10 bin doları geçiyor bunun da müjdesini veriyorum.”

ÖZKAN ELEŞTİRDİ
Tarih 16 Aralık 2008...
Başbakan Erdoğan Meclis’te önceki dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntıyı eleştirirken kendi icraatlarını övüyordu. O gün eleştirdiği durumu anımsatan acı tabloyu bugün 83 milyon aynen yaşıyor.

Eskiyi böyle eleştiriyordu: “Devalüasyon piyasaya kara bulut gibi çöktü. Fiyat artışları önlenemiyor. Yağa sabuna ve deriye zam geldi. Gazete kupürlerini örnek gösterdi. Şimdi de durum aynısı: Bugün de devalüasyon piyasaya kara bulut gibi çöktü! TL son 1 ayda yüzde 40 değer kaybetti. Enflasyon uçuyor. Fiyat artışları önlenemiyor. Zam üstüne zam yağıyor. Yağa, şekere, una zam geldi.”

Eskiyi böyle eleştiriyordu: “Bitmedi!.. Akaryakıta zam geldi. 5 litre benzin 500 liraya çıktı. Ayrıca şeker satışları durduruldu. Geçmiş iktidarları ve muhalefeti suçladı. Şimdi de durum aynısı: Bugün de akaryakıta zam yağıyor hem de eskiyi aratır şekilde. Şeker satışı zamlar yüzünden durduruldu. Ancak kotayla satılıyor. Akaryakıt istasyonlarında 70'li yılları anımsatan kuyruklar oluştu.”

Eskiyi böyle eleştiriyordu: “Kişi başına düşen milli gelir 3.500 dolardı, 9.300'e çıktı. Bu yıl sonu 10.000'i geçecek. Müjdeliyorum. Erdoğan'ın bu konuşması şimdi sosyal medyada dolaşıyor. Şimdi de durum aynısı: Bugün de milli gelir düştü. 20 yıllık AKP iktidarında geldiği nokta 8.500 dolar seviyesi. İşçi, memur emekli, çiftçi, esnaf tıpkı o yıllardaki geçim yükü altında eziliyor. O zaman IMF vardı, şimdi AKP var.”

Kaynak: Tuncay Özkan/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ