TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan, "Yaklaşık 10 yıldan beri siyasi hayatımızda yüksek adrenalin ile yaşıyoruz. Toplum olarak yüksek adrenalinden yorgun düştük. Artık kavga etmek yerine geleceğimizden konuşmaya ihtiyacımız var" dedi.

"Topraklarımızı sadece Ankara’dan bakarak yönetmek mümkün değil" diye konuşan Özilhan hükümetin paket üstüne paket açıklaması için şunları söyledi:

‘SUSUZLUĞU GİDERMEK İÇİN ZEHİR İÇİLMEZ’

"Sorunlar kısa vadeli pansumanlarla çözülmez. Yapısal reformlar hayata geçmeli. Susuzluğu gidermek için zehir içilmez. Kısa vade düşünülürse hastalık daha kötü şekilde nükseder." Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) 49. genel kurul toplantısında açılış konuşmasını yapan Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Tuncay Özilhan özetle şunları söyledi:

’10 YILDIR YORGUN DÜŞTÜK’

"Gündemimiz oldukça yoğun. Dünya ekonomisinde karar bulutlar Türkiye ekonomisinde işsizlik enflasyon iflaslar güney doğuda devem eden tehditler ve bu ortamda yaklaşan yerel seçimler. Önemi aşırı vurgulanan bir seçim dönemine girdik. Heyecan dozu oldukça düşük bir seçim dönemi yaşıyoruz.

 Yaklaşık 10 yıldan beri siyasi hayatımızda yüksek adrenalin ile yaşıyoruz. Toplum olarak yüksek adrenalinden yorgun düştük. Artık kavga etmek yerine geleceğimizden konuşmaya ihtiyacımız var.”

‘ADAYLAR NASIL YAŞAM STANDARDIMIZI YÜKSELTECEĞİMİZİ ORTAYA KOYMALI’

“Seçimlerin birinci maddesi yerel kalkınma olmalı. Ekonomide sorunların halkın gözündeki ağırlığının giderek arttığı bir ortam adaylardan beklentimiz vatandaşların yaşam standartlarını nasıl yükselteceklerini ortaya koymalarıdır. Ağırlaşan makroekonomik sorunlar arasında fırsat bulup konuşamıyoruz ama yerel kalkınma çok ciddi bir sorun.”

‘GIDA FİYATLARI ON YILDIR ENFLASYONUN ÜZERİNDE GİDİYOR’

“Topraklarımızı sadece Ankara’dan bakarak yönetmek mümkün değil. Yerel kalkınmada geçmişte yapılan hataların sonuçlarını gıda enflasyonundan işsizliğe birçok alanda görüyoruz ve yaşıyoruz. Gıda fiyatlarının on yıldan beri enflasyonun üzerinde seyrediyor olması meselenin gıda hava koşullarından kaynaklı olmadığını gösteriyor.”

‘FİYAT KONTROLÜYLE SORUN ÇÖZÜLMEZ, TARIMA ÖNEM VERİLMELİ’

“Son haftalarda gıda fiyatlarındaki yükselişe karşı önlemler alınıyor ama sorunu çözmeye yönelik adımlar görmüyoruz. 80 milyonu besleyecek çiftçilerin oranı yüzde 10 dan yüzde 3 düştü. Üretimin azaldığı çiftçiliğin yok olduğu tüketimin hızla arttığı bir durumda gıda fiyat kontrolüyle bir yere varılamaz. 80 milyonluk bir ülke olarak Türkiye’nin gıda ve gıda güvenliğinden taviz vermesi kabul edilemez. Tarıma sanayi kadar önem vermeliyiz. Mutfaktaki yangını döndürmek için adım atarken tarımın sorunlarına değinelim.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ