AKP ve MHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de uygulanan belediyeciliği eleştirdi. Özhaseki, “Ortaya koymuş olduğumuz bu şehirciliğe şu anki yapıya herhalde 'Arabesk medeniyeti' diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

AK Parti'nin adayı Mehmet Özhaseki, Altındağ Hamamönü'nde, Mimar Sinan Mühendisler Birliği toplantısında konuştu. Özhaseki’nin yaptığı konuşmada AKP dönemindeki belediyecilik anlayışına da eleştiriler yöneltmesi dikkat çekti.İşte Özhaseki’nin o sözleri:

“ANLI ŞANLI SEÇİMLERLE GELEN BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ VAR AMA ARABESK’

“Belediye başkanlarımız var anlı şanlı, seçimlerle geliyorlar. Arkasında koca koca bütçelerimiz var. Fakat ortaya koymuş olduğumuz yapılaşma ve görüntü nasıl adlandırılır bilmiyorum. Bir medeniyetten bahsedebilir miyiz, bilmiyorum. Olsa olsa şimdi ortaya koymuş olduğumuz bu şehirciliğe şu anki yapıya herhalde 'Arabesk medeniyeti' diyebiliriz."

“GECEKONDULAR UR GİBİ SARMAYA BAŞLAMIŞ”

“Büyükşehirlere doğru insanlar iş bulabilmek ümidi ile gelmişler. O göçler karşısında yerel idareler ve merkezi idare hazırlıksız yakalanmış. O göçleri görememiş, o göçler karşısında tuhaf tavrılar içerisine girmiş. Kimi idareler gelmiş 'Ben yıkarım arkadaş' demişler, gece 10 tane gecekondu yapılmış, sabah idare 1- 2 tanesini yıkabilmiş. Ama ertesi gün 20 tane daha yapılmış ve devam etmiş, şehirlerimizin etrafını çepeçevre ur gibi adeta bu gecekondular sarmaya başlamış.” diye konuştu.

ÖZHASEKİ BUGÜN DE ‘ANKARA BELEDİYESİ ZARARDA' DEMİŞTİ

AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Özhaseki, belediyenin zarar ettiğini belirterek, imar konusunda yetkinin tek elde toplanacağını söyledi. AKP ve MHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, belediyenin zarar ettiğinin altını çizerek, şu açıklamayı yaptı;

‘BELEDİYE ZARAR EDİYOR’

“Ankara Belediyesi'nin ortalama Maliye ve İller Bankası'ndan aldığı pay ay 350 milyon civarında, 12 ile çarp, yıllık bütçe 4.2 milyar lira. Ama kaynak yaratabilirsiniz, hadi yıllık 5 milyar olsun. Bir de giderler var, aylık 445 milyon lira. Yani gelirin gideri karşılamadığı bir yapı. Karşıdaki aday arkadaşlar bunları bilmediği için, bol keseden atıyorlar” ifadelerini kullandı. Özhaseki, imar konusunda yetkinin tek elden toplanacağını belirterek, imar yetkisiyle ilgili şöyle konuştu;

‘HERKESTE YETKİ OLUNCA İŞLER KARIŞIYOR, BEN DÜZELTECEĞİM’

“İmar yetkisi belediyelerde ve meclisinde olur. Onu denetleme yetkisi ise bakanlıkta olur. Bu kadar çok yetkili olunca şehir kentsel bütünlükten çıkıyor, envai çeşit plan yapılan bir ortam oluyor. Burada olması gereken prensipler ve temel tadilatlar üzerinde oynamamak. Şahıs lehinde olacak plan tadilatlarının önünü kesecek yasa çıkarmak.

Bütün bu yasaları hazırladım ben, Meclis'e de getirdim ancak erken seçim kararı alınınca, benim imar ile getirdiğim bütün yasalar şimdi orada bekliyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ