1282 görüntülenme17 Ocak 2020
Sözcü yazarları ve yöneticilerine verilen cezalara değinen Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil, davanın hukuki olmadığını siyasi olduğunu belirtti.

Sözcü’nün yazarları ve yöneticilerine FETÖ’ye yardım gerekçesiyle verilen skandal cezalara tepki gösteren duayen isimler Yılmaz Özdil ve Uğur Dündar, davanın hukuki bir zemini olmadığını, yaşanılanların siyasi olduğunu söyledi. Yılmaz Özdil, Sözcü gazetesi davasıyla ilgili şunları belirtti:

‘SÖZCÜ ÇALIŞANLARI AKP’NİN İŞTEN ATTIĞI KİŞİLER’

“Hakikaten bir elin parmakları kadar, Türkiye’de namuslu medya kaldı. Sözcü aslında kırık kalpler durağıdır. Çünkü Sözcü’yü Türkiye’nin en büyük gazetesi yapan AKP’dir. Çünkü Sözcü’nün bütün çalışanları, AKP tarafından daha önce işten atılan kişilerdir. AKP bizi işten attırmasaydı Sözcü olmayacaktı.”

‘BU SİYASİ BİR DAVA’

“Şimdi Necati Doğru’nun yazdıklarını herkes biliyor, soyadı kod adı gibi. Gerçekten doğuştan doğru bir adam. Bugün FETÖ’cü diye suçlanan Necati Doğru, Kuva-i Milliye’nin kendisidir. Yücel Arı bugün Sözcü davasında 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sözcü bir hukuk davası değildir, bir siyasi davadır. Sözcü’nün de haberleri yaparken bunu ortaya koyması lazım.”

UĞUR DÜNDAR: SORGULANANLARDAN BİRİ DE BENDİM

Tele1’de yayınlanan Demokrasi Arenası’nda konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Uğur Dündar, şunları ifade etti;

“Sözcü davası başladıktan sonra ikinci bir dosya açıldı ve yeni isimler eklendi. Bu dosyanın açılmasından önce ifadesi alınan, sorgulananlardan biri de yazdığım köşe yazıları nedeniyle bendim. O gün sevgili Necati Doğru, ben, Saygı Öztürk ifade vermeye gittik, ifadelerimiz alındı savcılık tarafından. Eğer takipsizlik kararı verecekse savcı ‘gidebilirsiniz’ der, ‘bekleyin lütfen’ dedi. Çıktık bekliyoruz, bir ara baktım Necati Doğru’nun paçaları yukarı çekilmiş alttan pijamaları gözüküyor. ‘Nedir bu üşüyor musun’ dedim. ‘Yok ben hazırlıklı geldim’ dedi.”

‘BİZİM VİCDANIMIZ RAHAT’

“O anın nasıl trajik bir an olduğunu size sözcüklerle anlatamam. Bunca yılın gazetecisi Necati Doğru, Saygı Öztürk, Emin Çölaşan… Çölaşan, KOAH hastası, başka hastalıkları da var. Bekliyoruz ne olacak diye. Bize sonra ‘gidebilirsiniz’ denildi. O aradan geçen bir iki saatlik duygularımızı ifade etmek mümkün değil. Ama şu an ne yazık ki Çölaşan için 3 yıl hapis cezası isteniyor. Böyle bir cezanın verilmesi ne olur, bizim vicdanımız rahat.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ