Politika
19 Şubat 2021 ( 3675 görüntülenme )

Özdil Karar 'Akıl Ziyan'

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil için 'Öldüklerinde cesetleri camilerimize sokulmasın' şeklinde paylaşım yapan Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi'nde öğretim görevlisi olan Ebubekir Sifil hakkında verilen takipsizlik kararına Özdil’in avukatları aracılığıyla itiraz edildi.

SUÇ DUYURUSU
Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan Ebubekir Sifil'in sosyal medya üzerinden yaptığı ve Sözcü yazarı Yılmaz Özdil ile TELE 1 televizyonu programcısı Cüneyt Akman'ı hedef alan paylaşımı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ’YMÜŞ
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Ebubekir Sifil hakkında ‘sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ suçundan kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti. Takipsizlik kararında Ebubekir Sifil'in fikir özgürlüğü çerçevesinde eleştiri hakkını kullanması dışında atılı suçları işlediğine dair soyut iddiadan başka delil olmadığı kaydedilmişti. Yılmaz Özdil, avukatları aracılığıyla takipsizlik kararına itiraz etti.

HEM HAKARET HEM TAHRİK
Anadolu Sulh Ceza Hakimliği'ne sunulmak üzere Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan dilekçede Sifil'in, gazetecileri hedef gösterdiği belirtilerek, paylaşımında cenaze yerine ceset sözcüğünü kullanarak hem hakaret ve hem de halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunu işlediği kaydedildi.

KİN VE NEFRET
Dilekçede, “Görülmektedir ki şüphelinin Twitter'dan yaptığı bu paylaşım 12 bin beğeni alarak muhataplarına da ulaşmış ve müvekkilimiz hakkında belirli bir toplum kesimi üzerinde kin ve nefret duygularının oluşumuna veya mevcut duyguların pekişmesine hatta fanatik ve aşırı unsurların harekete geçmesine sebep oluşturmuştur” ifadelerine yer verildi.

‘İNSAN ONURUNU KORUNMALI’

İfade özgürlüğü konusuna değinilen dilekçede, “İfade özgürlüğü ve eleştiri hakkı; hiçbir zaman için uluslararası metinlerle, anayasayla ve yasalarla güvence altına alınan kişilerin şeref ve haysiyetinin ihlali aracı olarak kullanılamaz. Hiçbir açıklama ile kişilik haklarına, şeref ve haysiyete tecavüz edilemez. İnsanların onur ve saygınlığı zedelenemez” denildi.

TAKİPSİZLİK KARARININ KALDIRILMASI İSTENDİ

Dilekçede, takipsizlik kararının kaldırılması ve iddianame düzenlenmesi için soruşturma dosyasının İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine karar verilmesi talep edildi.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ