Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2423 görüntülenme )

Ortadoğu'da Dengeler Değişti: İRAN ve RUSYA SURİYE'DE!

İran ve Rusya birlikte hareket edecek...
  İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suriye krizinin sona ermesi için Rusya ile birlikte hareket edeceklerini belirtti.
 
Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suriye krizinin sona ermesine ilişkin ülkesinin Rusya ile birlikte hazırladığı öneriyi, yakın gelecekte uygulamaya geçirmeyi planlandıklarını açıkladı.
 
İran Resmi Televizyonu’na konuşan Abdullahiyan'ın açıklamaları, İran Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yer aldı.
 
Abdullahiyan açıklamasında, "Bu öneri tasarısı geçen ay Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in Suriye ziyaretinde Beşar Esad'a sunuldu. Esad, İran'ın yapıcı önerisini memnuniyetle karşılarken konuya bazı katkılarda bulundu" ifadesini kullandı.
 
Suriye Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle hazırlanan önerinin asli konularında ittifak ettiklerini, ayrıntılarla ilgili bir araya geleceklerini belirten Abdullahiyan, şöyle devam etti:
 
"Halkın rolünün merkeze alınması, Suriye'de bir güç boşluğunun yaşanmasına müsaade edilmemesi, terörizmle mücadele, göç eden insanlara yardım ve insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, İran İslam Cumhuriyeti'nin Suriye krizini çözme önerileri olarak sayılabilir.”
 
Birleşmiş Milletler'in (BM) Suriye ile ilgili özel temsilcisiyle de bu konularda görüştüklerini belirten Abdullahiyan, "Suriye'de ideal olan kesin bir ateşkese ulaşmak için bölgesel ateşkesleri sağlamaktır" dedi.
 
Abdullahiyan, Rusya'nın Irak ve Suriye'de "teröristlere" karşı savaşmasını olumlu ve yapıcı bir çaba olarak gördüklerini kaydetti(Rudaw).

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ