İstanbul’un Güngören ilçesinde bakkal dükkanı işleten iki Suriyelinin 8 yaşında bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Olay sonrası vatandaşlar büyük tepki gösterirken polis ekipleri iki Suriyeliyi gözaltına aldı.

YER GÜNGÖREN


Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacıların karıştığı olaylar tartışma konusu olmaya devam ederken İstanbul’da skandal bir olay ortaya çıktı. Güngören’de yaşayan ve bakkal dükkanı işleten baba-oğul iki Suriyelinin 8 yaşındaki küçük bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu öğrenildi. Skandal olayı hiçbir haber ajansının geçmemesi ise dikkatlerden kaçmadı.

HALK TEPKİLİ

Olay dün akşam saatlerinde ortaya çıktı. 8 yaşında bir kız çocuğunu gören iki Suriyelinin küçük kızı kandırarak dükkanlarına getirdiği öğrenildi. Bir süre sonra dükkandan ağlayarak çıkan kız çocuğu meydanda abisi ile karşılaştı. Kardeşinin durumunu öğrenen abisi arkadaşları ile birlikte koşarak Suriyelilerin işlettiği bakkal dükkanına gitti ve Suriyeli genci darp etmeye başladı.Çevredeki vatandaşlar ise duruma tepki gösterirken, kız çocuğunun abisi durumu anlatınca vatandaşlar bir anda dükkanın etrafını sarıp taşlamaya başladı.

İKİ SIĞINMACI TEŞHİS EDİLDİ


Bölgede devriye gezen polis ekipleri ise gelen ihbar üzerine vatandaşların etrafını sardığı dükkanın önüne gelerek vatandaşları dağıtmaya çalıştı. Küçük kızın cinsel istismara uğradığını öğrenen polis ekipleri hemen küçük kız ve annesini çağırdı. Olayın şokunu atlatamayan küçük kızın sürekli ağladığı ve konuşmakta zorlandığı öğrenilirken, kendisini istismar eden 2 Suriyeliyi teşhis ettiği öğrenildi. Suriyeliler vatandaşların müdahalesinden kaçırılarak gözaltına alınırken, küçük kız ise hastaneye kaldırılarak kontrol altına alındı. Doktorlar da küçük kızın istismara uğradığını belirledi.

BAKANLIK TALİMATIYLA POLİSLERDEN FOTOĞRAF ÇEKİL MESİNE ENGEL OLMAYA ÇALIŞTI

Polis ekiplerinin bir yandan vatandaşları dağıtmaya çalışırken, diğer yandan da olayın sosyal medyada duyurulmaması için yoğun çaba harcadıkları ortaya çıktı. Olayı duyduktan sonra Suriyelilerin işlettiği bakkal dükkanının önüne gelen bir kişi, burada fotoğraf ve video çekmeye çalışırken polislerin müdahalesi ile karşılaştı.

İçişleri Bakanlığı'nın emri doğrultusunda fotoğraf alınmasını engellemeye çalışan polis ekiplerine bu olayı herkesin duyması gerektiğini söyleyen vatandaşa babası da destek oldu ve polislerin oğluna müdahalede bulunmasını engelledi.İki Suriyeli gözaltına alındıktan sonra çevredeki vatandaşlar dükkanı taşlamaya devam ederken, olaylar bir süre sonra yatıştı. Polisler dükkanın kepenklerini kapatırken dükkanda maddi hasar olduğu öğrenildi.

HABER AJANSLARI OLAYI GÖRMEZDEN GELDİ

Güngören’de yaşanan cinsel istismar olayını haber ajanslarının görmezden gelmesi ise dikkatlerden kaçmadı. Özellikle iktidara yakın medya kuruluşları Suriyelilerin karıştığı olayları görmezden gelmeye devam ettiği gerçeği bir kez daha gözler önüne serilirken, toplumda travma etkisine neden olan bile görmezden gelinmesi tepkilere neden oldu. Öyle ki iktidar partisi mensuplarının ve iktidara yakın gazetelerin Suriyeli sığınmacıların karıştığı olayların üzerini örtmeye çalışması ve sığınmacıların karıştığı olayların bu sayede daha az gösterilmesi de dikkat çekiyor

.Vatandaşın Suriyelilere yönelik tepkisi ve sığınmacıların geride bıraktığı bölgelerin PKK'ya verilmesinin yol açtığı tehdide rağmen iktidarın çağrılara kulak vermemesi ise bir başka merak konusu olmaya devam ediyor.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ