ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik harekatı konusunda yeni bir açıklama yaptı. Trump Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

‘DAHA ÖNCE YAPTIM YİNE YAPARIM, YIKIP YOK EDERİM’

"Türkiye, benim büyük ve emsalsiz bilgeliğimle sınırları aşmak olarak değerlendirdiğim bir şey yaparsa, Türk ekonomisini yıkıp ve yok edeceğim (daha önce yaptım)" ifadelerini kullandı.

‘IŞİD SORUMLULUĞU ARTIK ONLARDA’

(Türkiye'nin) Avrupa ve diğerleri ile birlikte, yakalanan IŞİD'lileri ve ailelerini gözetmeleri gerekiyor. ABD, IŞİD'in yüzde 100'ünün yakalanması da dahil olmak üzere, beklenenden çok daha fazlasını yaptı. Şimdi bölgedeki diğerlerinin kendi bölgelerini korumalarının zamanı geldi.

Öte yanda, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Türkiye’nin düzenleyeceği harekata hiçbir şekilde destek vermiyoruz. Türkleri askeri olarak engellemeyeceğiz" denildi.

‘DESTEK VERMEYECEĞİZ, ENGEL DE OLMAYACAĞIZ’

ABD Savunma Bakanlığından bir yetkili Reuters'e yaptığı açıklamada Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yapacağı operasyonu desteklemediklerini ifade ederken, "Türkleri askeri olarak engellemeyeceğiz" ifadelerini kullandı.Çekilecekleri alanların nereleri kapsayacağına ilişkin sorulara yanıt vermeyen yetkili, hava sahasının açılmasına ilişkin ise, şu aşamada bilgisi olmadığını belirtti.

‘BELLİ BİR BÖLGEDEN ÇEKİLDİK’

ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) yapılan açıklamada "Belirli bir bölgedeki unsurlarımızı çektik" denildi. Yetkili, bu bölgenin, ABD ile Türkiye'nin üzerinde mutabık kaldığı "güvenlik mekanizması" alanı olarak da tanımladıkları Tel Abyad ve Ayn el-İsa olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ