Kasım Süleymani'nin öldürülmesine misilleme olarak ABD'nin Irak'taki üslerini vuran İran'dan peş peş saldırı açıklamaları geliyor.

RUHANİ: ‘ABD’NİN BÖLGEDEKİ BACAĞI KESİLECEK’

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD üslerine düzenlenen saldırı için 'meşru müdafaa' değerlendirmesi yaparken; İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'ye sert bir mesaj verdi ve "Amerika, Süleymani'nin elini kesmiş olabilir ama İran da Amerika'nın bölgedeki bacağını keserek buna yanıt verecek" ifadelerini kullandı.

DIŞİŞLERİ:’BU BİR MEŞRU MÜDAFAADIR’

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada saldırının 'meşru müdafaa' kapsamında ve 'orantılı' olduğunu belirtti. Zarif, "ABD bunu illüzyonlara dayanarak değerlendirmekten kaçınmalıdır" dedi. Zarif, savaş istemediklerini ancak saldırılara karşı kendilerini koruyacaklarını da ekledi.

GENELKURMAY: 'DAHA EZİCİ VE KESİN BİR KARŞILIK VERECEĞİZ'

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri de, "ABD'nin her türlü yeni adımına daha ezici ve kesin bir karşılık vereceğiz" dedi. Yazılı bir açıklama yapan Bakıri, hava saldırısı için 'Süleymani'nin öldürülmesine karşılık İran silahlı kuvvetlerinin gücünün küçük bir göstergesi' değerlendirmesi yaptı.

HAMANEY: ‘BU YETERLİ DEĞİL DEVAMI GELECEK’
Ayetullah Ali Hamaney de sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, "Dün gece onların (Amerikalıların) yüzüne bir tokat attık ama askeri operasyon yeterli değil. Biz adımlarımızı atmaya devam edeceğiz" demişti.

80 ABD ASKERİNİN ÖLDÜĞÜ İLERİ SÜRÜLÜYOR

Kasım Süleymani'nin 3 Ocak'ta ABD'nin hava saldırısında öldürülmesinden sonra 'intikam' sözü veren İran, dün gece yarısı ABD'nin Irak'ta Anbar eyaletindeki Ayn el Esad hava üssüne ve Erbil'de Amerikan askerlerinin bulunduğu noktalara 10'dan fazla füze attı. İran Devrim Muhafızları'nın üstlendiği saldırıda, 80 ABD'linin öldüğü öne sürüldü.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ