İlker Başbuğ, Ergenekon kumpas davası sanığı olarak yarın Yüce Divan'da yargılanacak. Yargılamayı Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu yapacak. 2017 yılının Temmuz ayında İstanbul 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Başbuğ’un dosyasını ayırarak Anayasa Mahkemesi’ne göndermişti.

‘DELİLLER BİR DE ANAYASA MAHKEMESİNCE DEĞERLENDİRİLECEK’

Mahkeme gerekçe olarak Yargıtay’ın bozma ilamında da açıkça vurguladığı gibi mahkemenin görevsiz olduğunun ortada olduğunu belirterek, "Dosyada yapılabilecek tüm tartışmaların ve gerekirse delillerin değerlendirilmesinin yüksek görevli mahkemece yapılmasının uygun olacağı her türlü izahtan ötedir. Bozma ilamı da açıkça bunu belirtmektedir" tespitinde bulunmuştu.

KARARI ANAYASA MAHKEMESİ VERECEK


Mahkeme, beraat kararı verilip verilmeyeceği değerlendirmesinin dahi yüksek görevli mahkemece yapılmasının yerinde olacağını vurguladığı gerekçesinde, "Zira görev hususunun öncelikle değerlendirilmesi zorunlu hususlardan olduğu, görevli olmayan mahkemece yapılan işlemlerin hükümsüz olduğu, bu nedenle olası bir beraat kararının da yüksek görevli mahkemece verilmesinin en doğru olacağı sonucuna varılmıştır" ifadelerine yer vermişti.

BÜTÜN SANIKLAR BERAAT ETMİŞTİ


Yargıtay'ın bozma kararının ardından görülen Ergenekon davasında nihai karar açıklanmıştı. İstanbul 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 235 sanıklı davada, "Ergenekon örgütünü kurma" ve "yönetme" suçundan tüm sanıklara beraat etmişti.(Cumhuriyet)

SARIZEYBEK: ‘TÜRK ORDUSUNA KUMPAS KURANLAR YARGILANMALI

Emekli albay Erdal Sarızeybek ‘Türk Ordusuna kumpas kuranlar ve arkasındakiler yargılanmadıkça, Türk Milleti aradığı huzur ve güveni bulamayacak dedi. Erdal sarızeybek son yazdığı ‘Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak’ adlı kitabında şu ifadeleri kullandı;

‘KUMPASIN ARDINDAKİLER ORTAYA ÇIKARILMALI’


“Bugün görüyoruz işte Barzani döndü dolaştı Suriye’ye geldi. Suriye döndü dolaştı Türk Ordusuna geldi. Birbirini tetikleyen ve zincirleme giden karanlık bir süreç bu. Peki yarın ne olacak? Göreceksiniz, iş önce Türk Ordusu’na kurulan kumpasa, ardından 17/25’e… Derken 15 Temmuz’un perde arkasındakilere gelecek. Ve Türk Milleti aradığı huzur ve güveni asıl bu düğümün çözülmesiyle bulacak…”

İLKER BAŞBUĞ’A NEDEN BUNU YAPIYORLAR?

“ İlker Paşa, kod Ergenekon kumpas soruşturmasında en önemli isim. Terör örgütü lideri yaftasıyla tutuklanmış son Genelkurmay Başkanı. Bilgi birikimi, tecrübesi ve Cumhuriyet değerlerine bağlılığıyla ortaya çıkan liderlik özelliği onu siyasetin hedefine çekiyor. Onunla birlikte aynı değerlere sahip ve bu kumpastan mağdur olmuş çok sayıda subayın varlığı, bu siyaset açısından risk taşıyor.”

‘BAĞBUĞ SİYASETİN HEDEFİNDE’

“Bu yönüyle bakıldığında, mağdur edildiği ortaya Türk Ordusunun arkasındaki kamuoyu desteği ile İlker Paşa’nın bir gün olası bir demokratik hesaplaşmada oynayabileceği liderlik, bazı çevreleri rahatsız ediyor olmalı. Çünkü ‘Ergenekon diye bir terör örgütü yok’ diyeceksin ama hala İlker Başbuğ’u ‘bu örgütün lideri’ diye yargılayacaksın! Bu adalet bir gün hiç mi işlemeyecek? Bu da bize Türk Ordusuna karşına karşı hala siyasi hesapların yapıldığını gösteriyor.”

‘TÜM KUMPASLARIN TEK HDEFİ TÜRK ORDUSUYDU’

“Şimdi hepimiz biliyoruz ki Kod Ergenekon kumpasının asıl hedefi bu küresel siyasi projenin önünde bir engel olarak görülen Türk Ordusudur. Fetö’nün siyasi ayağının şekillendirdiği yargı tarafından vuruldu. Komuta heyeti dağıtıldı. Teröre siyasi çözüm olmaz diyen subaylar, Cumhuriyet değerlerine bağlı aydınlar tasfiye edildi. Türk tarihinin sembolü ‘Ergenekon’ çocuklarımızın hafızasından silindi. Yaratılan korku ve baskı ortamıyla Türk Milleti tepkisizleştirildi.”

Peki bu kime fayda sağladı?

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ