Ana Sayfa
08 Eylül 2020 ( 1545 görüntülenme )

Mütalaa İlginç 'Yatsınlar'

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu ile gazeteciler Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Aydın Keser, Ferhat Çelik’in de yargılandığı davada yeni bir gelişme yaşandı.

19 YILA KADAR HAPİS
MİT şehidinin cenaze törenine ilişkin görüntüleri yayınladıkları iddiasıyla yargılanan OdaTV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu ile gazeteciler Hülya Kılınç ve Murat Ağırel'in de bulunduğu 8 kişi hakkında savcılık esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Savcılık, gazetecilerin 19 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Savcılık ayrıca tutuklu bulunan Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel'in tutukluluk hallerinin devam etmesini talep etti. Duruşma yarın görülecek...

TEK HABER NEDENİYLE İKİ FARKLI SUÇTAN CEZA İSTEDİ
Savcı, tek bir haber nedeniyle gazetecilerin iki farklı suçtan cezalandırılmalarını istedi. Savcı ayrıca, tutuklu bulunan Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel'in tutukluluk hallerinin devam etmesini talep etti. Odatv'nin haberine göre, mütalaada şu ifadeler yer aldı:

‘TEK HABER İKİ FARKLI CEZA’

“Sanıkların savunmalarının kendilerini suçtan kurtarmaya yönelik olduğu ve bu şekilde sanıkların üzerine atılı bulunana Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı mensubu olan şehitlerin kimlik bilgilerinin ve dolayısıyla da ailelerinin kimlik bilgilerinin, çalıştıkları görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgilerin yayımlanmak, yayılmak ve açıklanmak suretiyle 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 27/3. fıkrasında tanımlanan suç ile TCK'nın 329'uncu maddesinde tanımlanan 'Devletin Güvenliğine ve Siyasal Yararlarına İlişkin Bilgileri Açıklama' suçlarını işledikleri,

‘AYRI AYRI CEZA’
“İddia, tespitler, tutanaklar, T.C. Cumhurbaşkanlığı Milli İstihbarat Teşkilat Başkanlığının 04.03.2020 tarihli suç duyurusu evrakları ve ekleri, HTS kayıtları, beyanlar, yapılan yargılama ve tüm dosya kapsamından anlaşılmış olmakla, sanıkların eylemlerinden dolayı üzerlerine atılı bulunan ve sabit olan suçlardan dolayı eylemlerine uyan TCK'nın 329/1. maddesi uyarınca ayrı ayrı cezalandırmalarına...”

ADLİ KONTROL YETERLİ DEĞİL, TUTUKLU KALSINLAR

Savcı ayrıca, tutuklu bulunan Barış Pehlivan, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel'in tutukluluk hallerinin devam etmesini "suçların kanunda öngörülen cezasının alt ve üst sınırları, tutuklu sanıkların almaları muhtemel ceza ile tutuklama tedbirinin ölçülü olması gibi nedenlerle tutuklu sanıklar üzerinde adli kontrol hükümleri ile yeterli ve etkili hukuksal denetim sağlanamayacak olması" iddiasıyla talep etti.


AĞIREL'DEN MEKTUP VAR
Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel, yarın hakim karşısına çıkacağı duruşma öncesinde Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil’e yolladığı mektupta “Hukuksuzluğa karşı hukuku, bağımsız yargıyı, ifade hürriyetini, basın özgürlüğünü ve namus olarak gördüğüm kalemimi, gazeteciliği savunmak için, 9 Eylül'de Çağlayan Adliyesi'nde olacağım” dedi. 

Kaynak: Yeniçağ/gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ