TÜİK bugün enflasyon rakamlarını açıkladı. Bu haberlerin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, çekirdek enflasyonda önemli gerilemeler olduğunu bu nedenle hedeflerin tutturulacağını belirtti.

Yeni açıklanan enflasyon verisini yorumlayan Sözcü Gazetesi yazarı Murat Muratoğlu, "Resmi açıklama olduğu için mecburen ona göre raporlar yazılıyor. Peki dersen ki kim inanıyor? Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak inanıyor! Talep o kadar düşük ki millet evine sayı ile patates, soğan, limon alıyor. Bu durumda talep enflasyonu hiçbir kalemde söz konusu değil!" diye konuştu. İşte Murat Muratoğlu’nun enflasyon yorumu;

‘BU RAPORA KİM İNANIYOR, ALBAYRAK İNANIYOR’

“Açıklanan enflasyon verilerinin özeti; Geçen yıl 10 liraya aldığını bugün 11 lira 95 kuruşa alıyorsun. Öyle bir mal varsa biz de alalım köşede dursun. Resmi açıklama olduğu için mecburen ona göre raporlar yazılıyor. Peki dersen ki kim inanıyor? Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak inanıyor!”

‘YÜZDE 3.80’LİK ARTIŞ RAPORDA 1.40 OLARAK DÜŞÜRÜLMÜŞ’

“Anadolu Ajansı, TRT, Merkez Bankası gibi bağımsız statüde olan TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarına göre enflasyon 19.50'de… Talep o kadar düşük ki millet evine sayı ile patates, soğan, limon alıyor. Bu durumda talep enflasyonu hiçbir kalemde söz konusu değil! Enteresan olarak İstanbul perakende enflasyonunda Nisan'da yüzde 3.80 artan gıda enflasyonun TÜİK de yüzde 1.40 artması… Boşuna demiyorlar İstanbul'un taşı toprağı altın!”

‘ELEKTRİK VE GAZDA ENFLASYON %+57.8’

“İşin ilginci her yıl yeni sezon ürünleri nedeniyle yüzde 10'un üzerinde artış yaşayan giyim ve ayakkabı fiyatlarında yarısı kadar artış söz konusu… Talep düşüşünü en iyi açıklayan tablo olarak önümüzde duruyor. Üretim tarafında elektrik ve gaz sektörlerinde yıllık enflasyon yüzde 57.8'de… Yani üretmenin maliyeti artıyor! Üretici ile tüketici arasında yüzde 10'dan fazla fark var.”

‘PİYASADA YAPRAK KIMILDAMIYOR’

“Üretici enflasyonu yüzde 30 artıyorken, tüketici enflasyonu yüzde 20'deyse sizi üretici adına bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum. Zararına mı satıyor? Sevabına mı çalışıyor? Nasıl oluyor? Piyasada yaprak kımıldamıyor. Kimse alışveriş yapmıyor. Talep az, üretilenler satılmıyor. Bırakın zam yapmayı, üretici maliyetine satışa koyuyor. Sonra da neden şirketler batıyor?”

“Açıklanan rakamlara bakınca doların değer kazanması fiyatlara henüz yansımamış durumda. TL'de yaşanan kademeli değer kaybı karşısında enflasyondaki gerilemenin ne kadar kalıcı olacağı ise henüz net değil…

Hazine ve Maliye Bakanı'nın “Eylül ayında tek haneli enflasyonu göreceğiz” söyleminin bu tablo ile tutması tabii ki mümkün değil… Bu durumda bağımsız TÜİK'in biraz daha çalışması, hesaplama yöntemlerini değiştirmesi, sepeti çeşitlendirmesi gerekecek. Yoksa enflasyon kağıt üzerinde bile düşmeyecek!” diyerek enflasyon hesaplamasındaki yanlışlara dikkat çekti.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ