Avukatı İsmail Yılmaz ile birlikte Çağlayan’daki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelen Ertuğrul Akbay, Sözcü Gazetesi ve kendisi hakkında yalan haber yapan Türkiye Gazetesi’nin sahibi Mücahit Ören, Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Kapan, gazetenin sorumlu müdürü Ahmet Demirbaş ile gazetenin yazarları Cem Küçük ve Fuat Uğur hakkında suç duyurusunda bulundu.

Savcılığa sunulan dilekçede, Türkiye Gazetesi'nin 23.01.2019 tarihli yayınında manşetten verilen haberde Akbay’a karşı suç işledikleri belirtilerek şu ifadelere yer verildi;

SAHTE FACEBOOK YAZIŞMALARI İLE ALGI

“Türkiye Gazetesi'nde ve internet sitesinde yayınlanan haberde, müvekkilim fotoğrafı da kullanılarak, “Sözcü'nün Gölge Patronu Darbe Gecesi Fetö'cüler İle Yazışmış” başlığı altında, oluşturulan sahte facebook hesaplarından yapılan yazışmalar ile bir senaryo yazılarak, sanki müvekkilim 15 Temmuz gecesi FETÖ'cüler ile yazışmış gibi bir algı oluşturulmuştur. “

‘KAMUOYUNUNDA OLUMSUZ ALGI OLUŞTURMAK İÇİN’

“Haber kisvesi altında sunulan bu senaryoda, müvekkilime ait olduğu izlenimi verilen facebook mesaj sayfasında, müvekkilim FETÖ'cüler ile yazışıyor gibi görünmektedir. Yine yazışmalar da senaryo kapsamında şüpheliler tarafından oluşturulmuştur. Yine aynı şekilde gazetenin iç sayfasında da, senaryo ürünü aynı görsellere ve metinlere de yer verilerek, toplum üzerine algı operasyonu yapılmıştır”

Dilekçede, aynı görsellerin, Cem Küçük ve Fuat Uğur'un yapmış ve sunmuş oldukları Medya Kritik programında da, 80 dakika boyunca ekranda gösterilerek kamuoyunda algı operasyonu yapıldığı kaydedildi.

SAHTE YAZIŞMAYI ŞÜPHELİLER Mİ YAPTI, TESPİT EDİLSİN…

Dilekçede, Ertuğrul Akbay’ın fotoğrafı ve ismi kullanılarak oluşturulmuş sahte bir facebook hesabından, şüphelilerin yazışmaları mı olduğu, yoksa sadece görsel olarak üretilmiş sanki facebook mesajı gibi görünen fotoğraflar mı olduğunun tarafımızca bilinmediği belirtilerek, 

“Bunun tespiti şüphelilerin amacının ortaya çıkması için çok önemlidir. Zira müvekkilim kendi facebook hesabından asla böyle bir konuşma yapmamıştır. Mesajlaşmış izlenimi verilen kişileri tanımadığı gibi o kişilerle hiçbir zaman iletişimi de olmamıştır” ifadesine yer verildi.

Dilekçede, şüphelilerin ortaya attıkları yalan görsellerin savcılık dosyasında da olduğunu ima ettikleri belirtilerek şöyle denildi;

“FETÖ YÖNTEMİ İLE TEZGAHLANMIŞ BİR DOSYA”

“Ayrıca suça konu Türkiye Gazetesinde yayınlanan 23.01.19 günlü haberin bir yerinde, sanki savcılıkta müvekkilim hakkında böyle bir dosya varmış gibi ifadeler bulunmaktadır. Böyle bir doyanın varlığında haberimiz yoktur. Şayet böyle bir doya varsa, bu dosyanın FETÖ yöntemi ile tezgahlanmış ve uydurulmuş bir dosya olduğunun bilinmesini belirtmek isteriz”

“BÖYLE BİR DOSYA VARSA DA BİZİM BU ŞİKAYETİMİZLE BİRLEŞTİRLMELİDİR”

“Öncelikle, UYAP'tan Sayın Makamınızın araştırma yaparak, böyle bir doyanın var olup olmadığını tespit etmesi, bu dosya ile varlığı halinde, bizim bu şikayetimiz ile birleştirilmesini, olası dosyayı hazırlayan kişiler hakkında da aynı suçlamalarla soruşturma yapılması ve dava açılması gerekmektedir” denildi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ