Genel
24 Mart 2019 ( 1544 görüntülenme )

Acemoğlu'ndan uyarı: 'KRİZ DERİNLEŞİR'

Ekonomist Daron Acemoğlu, bu yıl büyüme beklemediğini belirterek, “Makro ekonomi ve para politikalarını, kurumları düzeltmekten başka çaremiz yok. Reformlar yapılmayınca tabii ki kriz derinleşir” ifadelerini kullandı.


MIT İktisat Profesörü Daron Acemoğlu, Türkiye ekonomisinin resesyonun ortasında olduğuna işaret ederek, bu sürecin kolay biteceğe benzemediğini vurguladı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde sorularımızı yanıtlayan Acemoğlu reformlar yapılmayınca krizin derinleşeceğine dikkat çekerek şunları anlattı:

'YAPISAL SORUNLAR VAR'

“Türkiye’nin yapısal problemleri var. Adım atılırsa gelecek 20 yılı da, şu dönemi de çözer. Reformları yapmanın zamanı tabii ki resesyonun ortasında olmaz. Ama Türkiye’nin başka çaresi de yok. Şimdi yapmak zorundayız. Makro ekonomi ve para politikalarını, reformları, kurumları düzeltmekten başka çaremiz yok". 

'ADIMLAR ATILMALI YOKSA KRİZ DERİNLEŞİR'

"Adımlar atılmayınca reformlar yapılmayınca tabi ki kriz derinleşir. Bunun için de onlara yargının çalıştığını, belirsizliğin ortadan kalktığını, para politikalarının daha rasyonel hale geldiğini gösteren şeyler yapmak lazım. Kendi sermayemiz için de aynısını yapmak lazım”  

'CARİ AÇIK VAR, KUR TABİİ Kİ YÜKSELİR'

 “Cari açık olunca, sermaye de gelmeyince tabii ki kur artar. O kadar az gelen sermaye kaldı ki onları da korkuttuğun anda para çekiliyor kur artıyor. Türkiye’de bu dönemde yabancı sermayenin hepsi çıkmaz ama daha az gelir. Bu olunca cari açığı kapatmak daha da zor olur. Bugün, ekonomi resesyona girince ithalat düştüğü için cari açık biraz daralıyor. Ama Türkiye’ye gelen para azalacak.”

'DİKTATÖRLÜKTE YATIRIMLARI KENDİ İŞ ADAMLARINA VERİYORLAR'

“Doğru büyüme şu üç adımla olur: İstihdam büyümesi, tüm işgücü için ücret büyümesi, sağlık ve eğitime doğru yatırımda bulunmak. Demokratik rejimlere geçişte kişi başı gelir yüzde 25 artıyor. Çünkü ülkeye yatırım geliyor. Diktatörlükte ise yatırımları kendi işadamlarına veriyor."

'DİKTATÖRLÜKTE KENDİ ADAMLARINDAN VERGİ ALAMIYOR'

" İkincisi demokrasilerde vergi gelirleri artıyor ve bunlar eğitim, sağlık gibi alanlarda yatırıma gidiyor. Diktatörlükte vergileri artıramıyor çünkü kendi adamlarından vergi isteyemez. Şimdi Çin gibi ülkelerden ya da bazı kesimlerden gelen ‘diktatörlük ve kuvvetli liderler iyidir’ görüşü var. Önemli olan siyasi rekabet, doğru kurum ve kurumsallaşan karar mekanizmaları.”

'TÜRKİYE GERİYE GİDİYOR'


“Eğitim ve sağlıkta 2006’ya kadar atılan adımlar geri gidiyor. Çin’de de aynı şey. İnşaat sektörü büyüyor peki bu nerden geliyor kredi ile. Kredi veriyoruz tüketim artıyor. Sanayiye yatırım yok. O zaman faktör verimliliği artmıyor. Yüksek kaliteli büyüme teknolojiyi, krediyi doğru kullanmakla gelir” diyen Acemoğlu, doğru kurumlar ve demokrasi olmadan kaliteli büyüme yaşanmayacağını vurguladı.

Küresel büyüme önünde bir risk olan ticaret savaşlarının Türkiye ekonomisi için de bir problem yarattığını anlatan Prof. Acemoğlu, bir savaş durumunda ekonominin 2009’daki gibi durma noktasına geleceğini anlattı. 

kaynak: yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ